Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. В природних умовах існують складні взаємозв’язки між птахами й рослинами, з одного боку, та між птахами й іншими тваринами – з іншого. Частина птахів щороку мігрує з далекої півночі на далекий південь і повертається назад. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату.
Всесвітній день мігруючих птахів був ініційований у 2006 році Угодою про збереження афро-азіатських мігруючих водно-болотних птахів у співпраці з Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин як глобальна інформаційно-освітня кампанія, спрямована на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їхнього проживання в усьому світі.
У другу суботу травня відзначається Всесвітній день мігруючих птахів.
Птахи мігрують, у першу чергу, тому, що не зможуть знайти достатньо корму через сезонні зміни кліматичних умов – наприклад, настання холодів. Водночас зниження температури є другорядним фактором. Птахи відчувають на фізіологічному рівні, коли настає час міграції завдяки змінам довжини світлового дня. З цими змінами пов’язані гормональні зміни в організмах птахів безпосередньо перед періодом міграцій.
Проявом цих змін є набагато більша активність птахів, так званий “перелітний неспокій”, посилене харчування і накопичення жиру. Птахи накопичують енергію для далеких перельотів, зростає їхня активність і готовність до міграції завдяки генетично закодованим річним ритмам, які на фізіологічному рівні контролюють міграційні процеси.
На території України існують три основні міграційні шляхи.
По території Мезинського національного природного парку проходить один із міграційних шляхів. На водоймах зупиняються великі зграї гусей, качок, лебеді, мартини, крячки, на луках і болотах – журавлі, кулики та інші, на деревах і кущах – багато видів горобцеподібних птахів – зяблики, дрозди, вівсянки, шпаки, вільшанки, вівчарики, кропив’янки, мухоловки. Місця зупинок дуже важливі для харчування та відпочинку мігруючих птахів, тому вони потребують охорони.
Більшість птахів летить на висоті не менше 1500 метрів над землею чи водою. Однак були зареєстровані птахи і на висотах 2400-4500 метрів і до 6400 метрів над океаном. Більшість дрібних птахів летить зі швидкістю менш ніж 50 кілометрів на годину; яструби за годину можуть здолати відстань у 50-60 кілометрів, а качки – 80-95 кілометрів. По швидкості пересування птахи можуть успішно суперничати з легковим автомобілем.
Тримаючись під час перельоту у формі V-подібного ключа, зграя птахів летить майже на 70 відсотків швидше, ніж поодинокий птах. Річ у тому, що у зграї серцебиття у птахів сповільнюється і вони парять більшу частину подорожі, адже кожен птах летить в потоці, створюваному крилами птаха що летить попереду. Ватажок зграї перебуває у найневигіднішому становищі. Коли він втомлюється, то переміщається в середину зграї, а його місце займає інший.
Лелеки можуть спати протягом 10 хвилин прямо в польоті. Втомлений птах просто переміщається в середину зграї і засинає ненадовго, ширяючи в повітряному потоці, створюваному сусідами. Під час сну у лелек загострюється слух, що допомагає їм зберігати висоту та орієнтуватися в просторі.
Птахи володіють фантастичною здатністю навігації в просторі. Без GPS, пташенята чорного лелеки, що вилупилися на Поліссі летять в Африку, в правильному напрямі з першого дня без супроводу дорослих. Це саме стосується шпаків, горихвісток чорних та багатьох інших видів птахів, у яких молодь відлітає окремо від дорослих досвідчених птахів.
Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає моря, океани, гори та пустелі під час своїх мандрівок на виживання. Охороняючи їх, ми робимо внесок у збереження біорізноманіття. Останнім часом чисельність мігруючих птахів, які здійснюють перельоти між Африкою, Близьким Сходом і Європою, значно скоротилася.
На жаль, на додаток до природних катаклізмів: сильних штормів і поганої погоди, мігруючі птахи стикаються з іншими загрозами, які створює їм людина. Осушення, вирубка лісів, урбанізація ландшафтів призводить до руйнування біотопів. Через це птахи позбавляються місць, де можна перепочити і знайти корм. Багато перелітних птахів гине від рук мисливців і браконьєрів, а ще через зіткнення з лініями електропередач, маяками, телевізійними вежами. Крім того, забруднення океанів, морів, річок і повітря також негативно впливає на них.
Міграція птахів є одним з індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистем, змін клімату. Завдяки мігруючим птахам підтримується баланс екосистеми в цілому.
Всесвітній день мігруючих птахів спрямований на підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.
Тому будемо сподіватися, що спільними зусиллями вдасться встановити чітку позитивну тенденцію у вирішенні цього питання і наші пернаті друзі відчують позитивні зміни.
Людмила Науменко, провідний
фахівець з екологічної освіти