НІМФЕЯ ПОЛІСЬКОГО КРАЮ

Мезинський національний природний парк створений Указом Президента України від 10 лютого 2006 року і він є одним з десяти найбільших існуючих національних парків України. Ідея створення національного парку на цій території виникла ще у 1982 році, вона належить науковцям Інституту ботаніки імені М.Г.Холодного Національної академії наук України Т.Л.Андрієнко і П.М.Устименку та голові колгоспу «Авангард» О.Г.Боровику.
Сьогодні парк відомий всьому світові, а визначальним фактором такої слави є знаходження в його межах унікальної пам’ятки археології – Мезинської пізньопалеолітичної стоянки первісної людини. Знайдені у 1907 році козаком Сисоєм Кошелем з Мезина кістки мамонта започаткували археологічну епоху цього краю. Понад півстоліття дослідження цієї стоянки проводив археолог і краєзнавець В.Є. Куриленко, яким було створено тут у 1965 році музей, що з 2011 року носить його ім’я. Тут зберігається понад 35 тис. експонатів.
Мезинський національний природний парк має велике значення для збереження видів флори та фауни, в тому числі і рідкісних видів. На території парку зростає понад 700 видів судинних рослин (близько 15% флори України), а його раритетна група складає 17 видів, занесених до Червоної книги України, 56 видів регіональної охорони та 3 види міжнародної охорони.
Цінними для території парку є реліктові та древні види флори, серед яких 15 видів папоротеподібних. Унікальним для цієї місцевості є фегоптеріс з’єднуючий (букова папороть), вид карпатського регіону. А окремі особини папороті страусового пера мають рекордну довжину листків – майже 2 м. Поширеними також є водяний горіх плаваючий (чілім), сальвінія плаваюча, понад 10 видів орхідей, ведмежа цибуля (черемша).
Тваринний світ Мезинського НПП відзначається цінністю, значним видовим різноманіттям, та представлений 354 раритетними видами, серед них 94 занесені до Червоної книги України (2009), 70 – до Європейського Червоного списку, 286 – з Бернської конвенції, 35 і 108 з Додатків CITES і Боннської конвенції. Серед рідкісних видів слід зазначити такі: вусач мускусний, жук-олень, стерлядь, лелека чорний, журавель сірий, змієїд, горностай, видра річкова. На широких деснянських просторах зустрічаються гуска сіра, гуска велика білолоба, гуменник, куріпка сіра, перепел, лиска, курочка водяна, турухтан, чорниш, фіфі.
Своєрідна риса цінності та різноманітності тваринного світу національного парку полягає в тому, що тут поширені представники фауни різних ландшафтних зон, зокрема на окремих південних ділянках деснянської тераси можна зустріти навіть павуків тарантулів та богомолів.
Славиться парк і своїми віковими деревами. Найбільшими старожилами серед них є: «Цар-дуб» віком близько 800 років, дуб Мазепи віком близько 500 років та «Дуплистий дуб», вік якого понад 500 років.
Територія Мезинського НПП відзначається мальовничими ландшафтами та багатством пам’яток археології та архітектури, з яких археологічна пам’ятка національного значення городище Радичівське-1 (Пузир-Хутір) та дві є пам’ятками архітектури національного значення (церква Успіння Пресвятої Богородиці XVIIIст. та палац полководця П.О.Румянцева-Задунайського XVIII ст. у селі Вишеньки).
Серед унікальних об’єктів паломництва на території парку знаходиться Пустинно-Миколаївський монастир, який було засновано у 1666 році коштами Дем’яна і Василя Многогрішних та за сприяння чернігівського архієпископа Лазаря Барановича. У різні часи його підтримували українські гетьмани Іван Самойлович, Іван Скоропадський та Данило Апостол. Тут розпочинали свій чернечий шлях святі нашої землі – Лаврентій Чернігівський та Феофан Рихлівський.
По території Мезинського парку розроблено туристичні маршрути та екскурсії, які дозволяють розкрити таємничість природи краю, прадавність історії та унікальність сіверського етносу, серед них «Від історії до сьогодення», «Забілина криниця», «Стежками Рихлівської дачі», «Під деснянськими кручами», «Дивосвіт природи краю, де ходили мамонти». На території парку розвиваються різні види відпочинку, а саме: пізнавальний, сільський зелений туризм, водний, подієвий та етнотуризм.
Для організованого відпочинку на території Мезинского НПП функціонують два будиночки подорожнього, зокрема: «Затишок» (с. Городище, по вул. Молодіжна, 22) та «Хотинський» (с. Радичів, вул. Горова, 1а). До послуг відвідувачів пропонуються: затишні кімнати, кухня, душові кімнати, екскурсії до музеїв, пам’яток архітектури, Рихлівського монастиря, піші прогулянки еколого-краєзнавчими маршрутами та стежками; у дворі – стоянка для автотранспорту. На базі Рихлівського відділення парку у 2012 році створено кімнату-музей етнографії краю. Тут зібрана колекція предметів побуту та знарядь праці кінця ХІХ – ХХ ст.
На сучасному етапі Мезинський НПП – важливий еколого-просвітній центр, який проводить активну еколого-освітню діяльність серед молоді, місцевого населення та відвідувачів. Тут організовуються різного роду освітні та виховні природоохоронні заходи (екскурсії, навчально-польові практики, еколого-освітні експедиції, акції, конкурси, свята, екологічні ігри), які мають на меті залучити якомога ширше коло громадськості до вивчення природного середовища, біологічного та ландшафтного різноманіття території, історії й культури поліського краю, сформувавши відповідальність за майбутнє та збереження довкілля.
В рамках відзначення 14 річниці створення Мезинського парку передбачається проведення ряду заходів, а саме: 8 лютого – урочисте засідання у візит-центрі парку у с. Деснянське, 10 лютого – день відкритих дверей парку та 11 лютого – круглий стіл у Чернігівській науковій бібліотеці імені В.Короленка. Також будуть працювати виставки літератури, присвячені природі, історії та дослідженням, які проводилися на території парку.
Мезинський НПП – це справжня перлина поліської природи, унікальний осередок біорізноманітності та скарбниця історії, де поєднується минуле, сучасне та майбутнє. Деснянські крутосхили, безкрайні луки та заплавні озера, мальовничі краєвиди та щирі добрі люди цього краю запрошують помандрувати загадковими стежками і маршрутами «Мезинської Швейцарії». І мандрівникові, що побував тут хоча б одного разу, хочеться повертатися сюди знову і знову – у лоно багатої історії, археології та чарівної природи.
Про Мезинський національний природний парк постійно оновлюється інформація на офіційному сайті (mezinpark.com.ua), а також на сторінках Мезинського НПП в соціальних мережах Facebook та Googl+.

                                              Юрій Карпенко, к.б.н., доцент,
                                              начальник науково-дослідного відділу
                                              Мезинського НПП

Залишити відповідь