Лекцію на тему «Сучасний стан мережі ПЗФ Чернігівщини» провела фахівець Мезинського парку для учнів 11 класів Авдіївського ліцею.

       Тема актуальна, адже розвиток системи природоохоронних територій є важливою передумовою для забезпечення сталого розвитку країни. Згідно даних Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ВДА, наразі майже 8 % площі області (понад 260 тисяч га) охоплено заповідними територіями (680 об’єктів). Останні 2 об’єкти створені в жовтні 2023 р..
       Над збереженням та відтворенням цінних природних та історико-культурних комплексів об’єктів Новгород-Сіверського Полісся з 2006 року в області працює Мезинський національний природний парк. Особливу цінність території якого має ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Рихлівська дача», де зібрані найцікавіші об’єкти: історичні вікові дерева, нетипові ландшафти, рідкісні види рослин і тварин, джерела і озера, монастирські печери. Та не менш вартісними є заказники місцевого статусу, зокрема: ландшафтні «Криничне», «Свердловський», «Зміївщина», «Жуків яр»; лісовий «Вишенська дача» і ботанічній «Дубравка», які знаходяться на лівобережній терасі річки Десни, в межах Понорницького лесового острова.
      Території даних заказників репрезентують цінні ділянки листяних лісів віком 70-120 років з неморальними флоро- і ценокомплексами, де зростають рідкісні види судинних рослин (любка дволиста, коручка чемерниковидна, зозулині сльози яйцевидні, лілія лісова, цибуля ведмежа) та визначаються різноманіттям лісового та узлісного фауністичних комплексів. Деревостан заказників» формують дуб звичайний, липа серцелиста, клен гостролистий та ясен звичайний, з ліщиною у підліску та яглицею звичайною, зірочником лісовим і осокою волосистою у трав’яному ярусі.
       Заказники знаходяться у центральній частині парку та вздовж лівобережної тераси Десни, що дозволяє мати цілісні природні коридори для лісової фауни (лось, козуля, вовк кабан дикий, лисиця) та виконувати водоохоронне значення. Також території мають естетичну цінність і атрактивність як частина яружно-балкової мережі парку, панорамні ділянки на заплаву Десни та мальовничі пейзажі.
       Важливо, що Мезинський НПП є унікальним місцем, де гармонійно поєднується неповторна краса сіверської природи, тисячолітні історія людства та сучасна модель природокористування.

Алла Наливайко, заст.нач.відділу еколого-освітньої роботи та рекреації

Залишити відповідь