Коли помирає сонце…

     Наші пращури своє життя пов’язували з природними циклами. А найочевиднішою зміною в природі в помірному кліматі є зміна пір року: зима – весна – літо – осінь – зима. І природно, що зв’язок між зміною пір року і рухом сонця був відомий дуже давно.
      В своєму річному русі сонце проходить чотири важливі точки – зимове та літнє сонцестояння, весняне та осіннє рівнодення – важливі точки відліку в житті трудівника-хлібороба. Ці дати майже в будь-якого народу Європи мали сакральне значення і святкувалися як важливі події.
      Весняне рівнодення пов’язувалося з початком весни, початком нового циклу польових робіт, воскресінням природи. В цей день святкували свято Сороки (в християнській традиції – Сорок святих). Господині пекли печиво у формі пташок і діти, співаючи веснянки, закликали пташок і весну.
Літнє сонцестояння – Купайла, Сонцекрес – свято найвищого розквіту літа, буяння природи, коли молоді парубки та дівчата йшли на «всенощну» до водойм, палили багаття, стрибали через нього, шукали цвіт папороті…
     Осіння рівнодення пов’язували зі святом врожаю – Дожинки в дохристиянській традиції слов’янських народів.
     І нарешті – зимове сонцестояння, коли святкується Коляда у слов’ян і Йоль – у германських народів.
      Зима набирає силу, морози сильнішають, все замітається снігом… Саме в цей час забивалася більша частина худоби, пиво та вино доходили до готовності… Це було останнім святом перед початком важкого зимового періоду. Голод інколи навідувався в поселення і тому час з січня по квітень часто називали «голодними місяцями».
     Зимове сонцестояння припадає на 21 – 22 грудня (22 грудня воно відбувається в рік, що передує високосному, як і цього року). Найтемніший час року… За повір’ями майже всіх народів це дні, коли межі між нашим світом та потойбічним тоншають або зникають зовсім. В цей час відьми крадуть місяць, різні міфічні створіння з’являються в нашому світі, мерці можуть приходити до живих, ворожіння кажуть правду. Час, коли казка – часом страшна, часом чарівна – може стати реальністю…
      Саме звідси походить святкування Різдва саме 25 грудня – першої дати, коли день на декілька хвилин стає більшим – народжується нове Сонце, народжується Бог.

Назаров Назар, науковий співробітник

Залишити відповідь