Деснянська повінь в Мезинському національному природному парку

     Десна… Її красою люди захоплювалися здавна, її згадували в своїх творах письменники та поети, на її берегах відбувалися історичні події та зростали талановиті люди.
     Річка Десна є найбільшою за довжиною і другою за величиною басейну лівобережною притокою р. Дніпро. В межах Мезинського національного природного парку Десна має довжину русла 53 км. Площа заплави – близько 45 км2.
     Розкішна, норовиста Десна, не обтяжена гідроелектростанціями, навесні дає волю почуттям і характеру, і розтікається по самий горизонт… Дивитись на це можна годинами…
     Весняна повінь для річок басейну Десни є характерною фазою гідрологічного режиму.
     Останній потужний розлив Десни відбувся у 2018 році.
     На території Мезинського НПП на пості в с. Розльоти в минулому 2021 році (28 квітня) рівень води в Десні становив 472 см (над нулем поста), недосягнення рівня заплави – 167 см. Після танення снігу та підйому ґрунтових вод всі озера та пониження були заповнені водою, що утворило мозаїку з суші та води. А в цьому 2022 рівень майже 650 см (за останню добу +35 см). Отож, річка на рівні посту вже вийшла на заплаву, за межі русла. Маємо повноцінний розлив, і вода ще прибуває…
     Розлив Десни в Мезинському парку – це щось особливе. З пагорбів можна спостерігати справжнє море, із якого де-не-де видніються острівці дерев та верболози.

     Ми сподівалися і чекали на це, бо великі розливи є життєвою необхідністю. Адже під час розливу річки очищають себе і заплаву від антропогенного сміття, удобрюють луки органічними речовинами, наповнюють заплавні озера, створюють умови для нересту риби. Нема цього – нема ні соковитих пасовищ, ні риби, ні чистої води. Паводок – це життя для річки і привабливі картини ландшафтів заливної Деснянської заплави.

Ніна Симоненко, директор
Мезинського НПП

Залишити відповідь