Вода – це життя!

Вода – це життя!
Вода є основою життя на Землі, вона використовується майже в усіх сферах людської діяльності. Саме з води вийшли всі живі істоти, тому і ми – діти води. Вона вгамовує нашу спрагу, дає життя ланам, зігріває будинки, стелиться перед кораблями…
Антуан де Сент-Екзюпері пише про воду так: «Вода! Ти не маєш ні смаку, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти є. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя».
Ідея про проведення Всесвітнього дня води вперше прозвучала на конференції ООН, яка була присвячена розвитку та охороні навколишнього середовища. Ця подія відбулася в Ріо-де-Жанейро у 1992 році.
В 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН прийнято офіційне рішення (резолюція) про проведення 22 березня Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім жителям планети про значення і важливість води, привернути увагу до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.
Цьогоріч тематика Всесвітнього дня води: «Вода та зміни клімату – прискорення дій».
Процес зміни клімату та екологічний стан водних ресурсів нерозривно пов’язані між собою. Вода є нашим найдорожчим ресурсом, що потребує відповідального та раціонального використання, адже кліматичні зміни у водній сфері вже незворотні, і від кожного з нас залежить, як у подальшому розвиватимуться ці зміни.
Всього на території України понад 70 тис. річок (тільки в Закарпатті їх близько 10 тис.), але тільки 117 (4 в Закарпатті) з них мають довжину понад 100 км. Найбільшими річками країни є Дніпро, Дністер, Південний Буг та Сіверський Донець. Озер у країні понад 20 тисяч, 43 з них мають площу, яка перевищує 10 км². Найбільше озеро Полісся – Світязь. Загальна площа боліт становить 12 тис. км². Розташовані вони переважно в Поліссі.
Водні ресурси території Мезинського НПП включають поверхневі і підземні води. Поверхневі води займають 4% території Парку і включають: річки, озера-стариці, ставки, джерела. Найбільшою річкою Мезинського НПП є р.Десна.
Річка Десна – найдовша, лівобережна притока Дніпра. Її басейн являє собою підвищену, слабо хвилясту рівнину, невеликим нахилом з північного сходу на південний захід. Довжина українського відрізку русла Десни становить 591 км, а на території Мезинського парку знаходиться 53 км її русла.
Десна – є єдиною річкою, що практично не була зарегульована. На українській частині русла не побудовано дамб, немає водосховищ, каналів. Завдяки цьому вона й на сьогодні зберегла меандруюче русло та заплаву такою, якою її створила природа.
Заплава Десни багата на озера, їх на території парку 17, найбільшими є оз. Хотинь, Бабне, Старик, Широке. За походженням вони є старицями Десни, що від’єдналися від її річища.
Хотинь – найбільше лівобережне озеро в деснянській заплаві між Новгород-Сіверським і Коропом. Східний берег тягнеться вздовж великого соснового бору.
На жаль люди не цінують природної краси, та безцінних водних ресурсів не тільки Мезинського національного природного парку, але й всього світу. Це призводить до не виправних наслідків, які шкодять навколишньому природному середовищу.
Кожен з нас повинен зробити якусь маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з Вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший – викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути спекотним літом. А що саме зробити, хай підкаже Вам серце. Не відмовляйтесь від добрих справ, адже все що Ви зробите повернеться Вам сторицею. Не будьте байдужими, не будьте осторонь.
                                         Людмила Науменко,
                                         провідний фахівець з екологічної освіти
                                         Мезинського НПП

Залишити відповідь