Знайомтесь: олійниця!

     Олійниця (Майка) – жук з родини наривників, якого краще не чіпати. А все тому, що відчуваючи небезпеку майка виділяє крапельки жовтуватої маслянистої рідини, яка містить отруйну речовину – кантаридин. При попаданні на шкіру ця речовина викликає подразнення, особливо небезпечним є її потрапляння на слизові оболонки (очі, ніс)
     Життя майок коротке. Самці вмирають відразу після спарювання, а самки – після того, як відклали яйця. Кладка яєць відбувається 5-6 разів з інтервалом в 7-14 днів. Загалом майка відкладає від 2 до 10 тисяч яєць.
     З яєць вилуплюються крихітні личинки (1-2 мм) жовтого чи помаранчевого кольору. Долаючи величезну для себе відстань вони підіймаються на квіти та чекають там на бджіл, які прилітають за нектаром. Коли комаха сідає на рослину, личинки чіпляються до неї і таким чином потрапляють в гніздо. Потрапиши туди личинки олійниці зїдають яйце бджоли і переходять на харчування кормом, що був заготовлений бджолою для її потомства. Закінчивши розвиток личинки вибираються з бджолиного гнізда, зариваються в землю, заляльковуються і зимують.
     Але не всім личинкам олійниці таланить причепитися до бджілки або ж добратися до квітів, тому більшість з них просто гине.

Марина Усок,
провідний фахівець з екологічної освіти

Залишити відповідь