Вивчати, щоб зберегти…

У системі всебічного і гармонійного розвитку особистості важливу роль відіграє позаурочна робота з учнями. Спілкування з природою завжди вважалося засобом виховання. Саме тому четвертий рік на базі Мезинського НПП працює екологічний гурток «Юні природознавці», членами якого є учні 1-6 класів                   Свердловської ЗОШ І-ІІІ ст.
Основними завданнями гуртка є вивчення біорізноманіття, формування екологічної культури гуртківців; розвиток особистої відповідальності за стан довкілля на місцевому рівні; розвиток умінь приймати відповідальні рішення щодо проблем навколишнього середовища; виховання глибокої поваги до власного здоров’я та вироблення навичок його збереження.
На заняттях гуртка подається цікава інформація про рослини і тварини, показуються презентації, фільми, різні розвиваючі програми, проводяться екологічні ігри, вікторини для закріплення отриманих знань. Навчання проводиться не лише за допомогою дидактичних, а й мистецьких засобів (малювання, рольові ігри). Гурток розділений на дві вікові групи – молодшу (учні 1-3 класів) і старшу (учні 4-6 класів).
Для молодшої групи забезпечуються елементарні знання про природу та взаємозв’язки у ній, взаємодію і взаємовплив людини і природи; розуміння погіршення стану навколишнього середовища, внаслідок господарської діяльності та особистої причетності до екологічних проблем; розвиток ціннісного ставлення до природи. Навчальна програма включає такі теми: «Життєві форми рослин», «По лісовим стежкам», «Первоцвіти», «Птахи навесні», «Унікальні рослини», «Ліс та його мешканці», «Червонокнижні види рослин і тварин Мезинського НПП», «Домашні тварини» та ін. На заняттях широко використовуються наочні матеріали.
Гуртківці старшої групи вивчають сутність екології як науки та сфери практичної діяльності людини; дізнаються про свої екологічні права та обов’язки; вчаться оцінювати стан навколишнього середовища; беруть участь у практичних природоохоронних діях. Тематика занять для учнів 4-6 класів більш поглиблена. Вона передбачає вивчення не лише біорізноманіття та його складових, а й основ екології та сучасного стану навколишнього природного середовища. Серед розглянутих тем були: «Гриби нашого краю», «Тварини нашої місцевості», «Зимуючі птахи», «Первоцвіти у фольклорі», «Екологія – наука про життя на Землі», «Стан водних ресурсів України», «Біорізноманіття і його значення» тощо.
Заняття гуртка влітку часто проходять на природі, де учні можуть не тільки почути інформацію про окремі види рослин і тварин, а й на власні очі побачити їх.
Окрім безпосередніх занять, гуртківці активно долучаються до екологічних заходів і акцій, які проводяться з ініціативи Мезинського НПП. Серед них: акції «День без автомобілів» та «Приберемо планету від сміття», щорічний районний конкурс Мезинського НПП «Новорічний букет замість ялинки» в рамках акції «Не рубай ялинку» і т.п.
Інноваційним підходом до створення навчальної програми гуртка стало оформлення і проведення окремих занять у театралізованому вигляді (вистава «Квіткове королівство», що була присвячена Всеукраїнській акції «Первоцвіт»).
Таким чином, вся робота, яка проводиться з гуртківцями, є невід’ємною частиною виховного процесу, що сприяє формуванню почуття відповідальності за збереження навколишнього середовища, почуття бережливого, гуманного ставлення до всього, що живе на Землі.
Давайте разом дбати про прекрасне, щоб спів жайворонка та гомін лісів ніколи не затихали на Землі, щоб щедро родили наші поля. Шануймо,захищаймо, рятуймо нашу природу.

Провідний фахівець з екологічної освіти Гвоздь О.М.

Залишити відповідь