Щорічно 30 липня відзначається неофіційне свято – Всесвітній день вишивки (World Embroidery Day). При нагоді хочемо показати вишивку з колекцій музеїв Мезинського НПП.

        Вишивка – це мабуть найулюбленіше народне мистецтво оздоблення тканини візерунками з використанням різних видів голок. Ця форма роботи, як правило, має вільний стиль і містить у собі інформацію щодо віри, обрядів, звичаїв, культури народу.
   

Найбільш давні елементи вишивки на рушниках Коропського р-ну

        У Новгород-Сіверському районі білими та червоними нитками вишивали узори лічильною гладдю. Найчастіше прикрашали такий елемент одягу, як сорочка. Часто на одній сорочці біля полика шили червоні орнаменти, на підопліччі – білі.       

Найбільш давні елементи вишивки на сорочках Коропського р-ну

        З початку ХХ століття поєднання червоного та чорного кольорів стало пануючим на Чернігівщині, у першу чергу, у вишивці хрестиком. Ймовірно, під впливом червоних кролевецьких рушників у Коропському, Сосницькому, Борзнянському районах на початку ХХ століття побутували «красні» рушники з червоної бавовняної тканини з вишивкою, виконаною білими в поєднанні з синіми або жовтими нитками. Інколи смужки червоної тканини пришивали до кінців рушників.

        Тож не уявляємо ми батькiвської хати без прикрас: вишиванок i рушникiв, витворiв народного мистецтва. Саме з батькiвської хати починається пiзнання свiту. Бiлi стiни, бiла стеля – неначе витканi з маминого полотна. Сонячні промені ллються через вiкна i вiд того на стiнах виграють розгаптованi квiтами рушники, розпростерли крила, немов пiвники, на рушниках горять кетяги калини, золотистi китички хмелю звисають з рушникiв до самого столу i пахнуть хлiбом. А чи в кожному домi зараз є вишиванка, вишиваний рушник?

        Той, хто пам`ятає минуле, має чимало шансів не помилитися у майбутньому. Варто зберігати своє коріння та свої ремесла. Тому давайте вишивати.

Етнопосиденьки в філіалі Мезинського музею

Алла Наливайко, заст.нач.від.еколого-освітньої роботи та рекреації,
Наталія Сіра, директор Мезинського музею

Залишити відповідь