У світі існує 79 видів ластівок. В Україні найбільш відомі: сільська, міська та берегова. Між собою їх розрізняють за забарвленням і місцем гніздування. Міську ластівку дуже часто плутають з сільською, оскільки ці види дуже схожі. Відрізнити міську ластівку від сільської можна за:
– розміром. Довжина міської ластівки сягає 12-14 см, в той час як розмір сільської ластівки – 17-19 см;
– забарвленням. У міської ластівки суцільний білий низ (особливо помітний під час польоту) і біле надхвістя при вигляді зверху, ноги вкриті білим дрібним пір’ям і відсутнє червоно-каштанове оперення на лобі, підборідді та горлі, характерне для ластівки сільської;
– хвостом. Міська ластівка має короткий хвіст з маленьким вирізом (у сільської ластівки хвіст вилкоподібний з довгими крайніми пір’їнами).
Зовнішній вигляд ластівки (обтічне тіло, вузькі крила) говорить про її пристосованість до швидких польотів. Швидкість в польоті може досягати 120 км/ч. 95% свого часу птахи проводять в польоті, оскільки харчуються вони на льоту. В раціоні міської ластівки основне місце посідають комахи, зокрема двокрилі (комарі і мухи). В невеликій кількості цей птах споживає і павуків.
Для польоту міській ластівці потрібен простір, тому вона уникає великих лісових масивів.
Ластівка має дуже гарний зір. Крихітну комашку вона гарно бачить навіть на далекій відстані.
Гніздяться міські ластівки, переважно, колоніально. Їх колонії можуть налічувати до кількох сотень птахів. Тому у великій колонії можна побачити гнізда, що ніби прикріплені один до одного. Для будівництва гнізд птахи використовують грудочки бруду, які скріплюють між собою. Міські ластівки можуть неодноразово ремонтувати свої житла. Тому гніздо ластівки служить і наступним поколінням. Цікавим фактом є те, що допомогти парі ремонтувати гніздо можуть і інші ластівки з колонії.
Міська ластівка – однолюб, тому пару створюють надовго. В кладці, здебільшого, чотири-шість яєць. Пташенят годують більше 300 разів на добу. Середня тривалість життя ластівки приблизно 5 років.
Життя людей і ластівок тісно пов’язане. За народним повір’ям, якщо ластівка збудує гніздо під дахом будинку, то в цьому будинку буде щастя та затишок.
Ластівка міська відноситься до уразливого виду. Основну загрозу для виду становить необдумана діяльність людини. Велику шкоду птахам завдає ремонт будівель, на стінах яких знаходяться їх гнізда, особливо в період гніздування. Сучасна архітектура, що не передбачає карнизів та виступів також позбавляє ластівок місць гніздування. Багато птахів гине вдаряючись об засклені переходи між будинками та великі вікна. Асфальтування доріг та майданчиків, призводить до зникнення калюж та багнюки, що позбавляє ластівок будівельного матеріалу для гнізд. Багато птахів гине під час міграції. Тож, вид перебуває під захистом Бернської конвенції.
Марина Усок, провідний фахівець
з екологічної освіти