Мальовнича Десна… Скільки задоволення та приємних переживань приносить вона рибалкам. Тут і захоплююче полювання на річкового гіганта – сома, і поєдинок із зубастою щукою чи колючим окунем, і приємна вага плаского ляща на гачку донки… Кожен рибалка вибирає те що йому до вподоби.
Але є одна риба, яку бачать всі, але одиниці можуть похвалитись, що ловлять її цілеспрямовано, а не випадково. Це білизна – корсар річкових перекатів.
Одного погляду достатньо, щоб сказати: «Ця риба тримається швидкої течії». Тіло її невисоке, струнке, стиснуте з боків в кіль. Широкий хвостовий плавець для руху проти течії, та видовжені спинний, грудний та анальний плавці для стабілізації тіла та швидких розворотів. Забарвлення типове для риб мілких ділянок: темна спина, боки сріблясті та світле черево. Спинний і хвостовий плавець сірі, а всі інші червонуваті.
Тримається ділянок з швидкою течією, іноді з невеликою глибиною. Полюбляє прогулюватись під обривистим берегом на «бровці» – місці, де мілина обривається в глибину. Але улюбленим місцем білизни є перекати – мілкі та швидкі ділянки річки. В цих місцях можна побачити захоплюючі картини її полювання, коли вода закипає від потужних ударів хвоста, а риб’яча дрібнота розлітається в різні боки. Хоча білизна і належить до родини коропових, але проявляє хижацький характер вже при довжині тіла в 20 см. Може виростати до 90 см довжини та ваги 8 кг. Але такі «монстри» трапляються дуже рідко. Зазвичай в уловах рибалок переважають особини 40 – 60 см довжини та вагою до 3 кг.
Білизна – дуже обережна риба, тому полювання на неї потребує терпіння та вміння спостерігати. Наприклад, щоб легко зіпсувати риболовлю, треба підійти до річки так, щоб твоя тінь впала на воду. Все! Можете і не закидати спінінга – якщо білизна і не відійде з цієї ділянки, але ваші приманки ігноруватиме. Чи вдягнутися в яскраву одежу, чи голосно розмовляти чи тупотіти по берегу…
Полюють на цього розбійника із спінінгом, застосовуючи невеликі приманки та тонкі плетені шнури. Важкість полювання полягає в умінні точно визначити місце стоянки білизни, підійти до цього місця непоміченим та далеко і точно закинути приманку. Але все це не гарантує стабільного кльову. Взагалі, поняття «стабільний кльов» для білизни не застосовується, дуже вже примхлива риба.
Ви все зробили правильно і побачили як за вашою приманкою буруном піднялась вода і відчули удар… Потім починається поєдинок з достойним супротивником, який принесе незабутні враження. І ось ви йдете додому з трофеєм, розповідаєте своїм друзям та рідним про боротьбу, і самому приємно, що в цьому поєдинку хитрощів, обережності та сили ви стали переможцем!
Нажаль, в наш час повсюдного скорочення рибних запасів, менше стало і білизни. Зберегти його зацікавленні, в першу чергу, рибалки, щоб і надалі мати змогу позмагатись з достойним супротивником.
Назаров Н.
молодший науковий співробітник
Мезинський НПП