ДО 105 РІЧЧЯ ПОЧАТКУ ДОСЛІДЖЕНЬ МЕЗИНСЬКОЇ ПАЛЕОЛІТИЧНОЇ СТОЯНКИ

Мезинське поселення (20 тис. р. до н. е.) є однією з найвизначніших пам’яток світового значення. У 1907 р. на території села Мізин (Чернігівщина) було виявлено поселення кроманьйонців доби пізнього палеоліту. Її сенсаційні розкопки були розпочаті в 1908 р петербургським вченим Ф.К. Вовком, а український археолог І.Г. Шовкопляс завершив у 1961 р.

У далекому 1963 р. Шовкопляс писав: «… Важко знайти інші твори палеолітичного мистецтва, які б викликали стільки гарячих дискусій у відношенні їх роз шифровки і не ставали від цього більше ясними і менше загадковими…». І справді Мезинська стоянка відкрила світу музичні ударні інструменти,  сюди ж до звучних інструментів відноситься «шумлячий» мезинський набірний браслет, свого типу своєрідний кастаньєт, які поки що є першими свідченнями про наявність танцю в палеоліті Східної Європи.

Що таке колесо або горщик першопоселенці Мізина ще не знали, але по лінії виживання в прильдовикових умовах, у високохудожньому мистецтві вони досягли дивних успіхів, які й прославили Мезинську стоянку. Так крім побутових і господарських споруд, на стоянці були знайдені оригінальні високохудожні вироби з бивнів мамонта: скульптури-ідоли, стилізовані жіночі статуетки, фігурки тварин, браслети. Вони прикрашені найдавнішим у світі орнаментом – меандром та іншими різьбленими орнаментами, що вражають своєю досконалістю й витонченістю. Геометричні орнаменти, виконані червоною вохрою і глибокою різьбою на кістках мамонта, являють значний науковий інтерес як ранні паростки цивілізації.

З 1965 р. на місці стоянки доби палеоліту діє Мезинський народний археологічний науково-дослідний музей, створений на голому ентузіазмі, без будь-якої матеріальної підтримки з боку держави Куриленко Василем Єлисейовичем – археологом, краєзнавцем і незмінним директором упродовж 46 р.

У 2008 р. музей увійшов до складу Мезинського національного природного парку, в адміністративному приміщенні якого до 100-річчя відкриття Мезинської палеолітичної стоянки засновано  філію музею.

Згідно рішення НТР Мезинського НПП № 4 від 26 серпня 2011 р., за згодою Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації, Мезинському археологічному музею присвоєно ім’я його засновника В. Є. Куриленка.

Поряд з Мезинським музеєм можна побачити музеїфікований шурф розкопу глибиною понад 6 м., в якому у 2007 р. було знайдено велику кількість експонатів, представлених зараз у музеї.

Велика кількість археологічних знахідок не могла розміститися в приміщенні старого музею, тому знайдені в цих краях артефакти розмістили по колекціях: у Музеї демонструються переважно «місцеві», а в Філіалі – знахідки, виявлені на прилеглих територіях. До першого 5-річного ювілею парку у філіалі Мезинського музею була відкрита експозиція «Діорама фрагментів суспільного життя первісної людини території Мезинського НПП», яка яскраво відтворює етнічні особливості використання та збереження природних ресурсів первісною людиною, стиль життя доби палеоліту – найдавнішого і найдовшого періоду в історії людства (1млн р. тому-XI тис. до н. е.) на території Мезина. Також тут експонуються коропські кахлі XVI –XIXст., кахлі з кріпосного театру відомих поміщиків Забіл, речі Ушівської фарфоро-фаянсової фабрики Савицьких XIX ст., посуд майстерні Пузиря.

Кожного року музей відвідують близько трьох тисяч туристів. Змістовні екскурсії дуже подобаються відвідувачам Музею, адже вони несуть  багато нової та цікавої інформації про історію нашого краю і вдячні екскурсанти повертаються на древні береги Десни  знову й знову.

Цієї осені Мезинський НПП, з нагоди відзначення 105 річниці відкриття Мезинської палеолітичної стоянки та 83-ліття від дня народження відомого краєзнавця і археолога, засновника Мезинського археологічного науково-дослідного музею Василя Єлисейовича Куриленка, проводитиме молодіжний круглий стіл «Мезинська  стоянка: погляд через віки», який відбудеться в жовтні 2013 р. у візит-центрі НПП (с. Свердловка Коропського р-ну Чернігівської обл.). Запрошує всіх кого цікавить дана тематика прийняти участь як учасник або ж як слухач.

Запрошення на круглий стіл

Відділ науки, екоосвіти та рекреації

Залишити відповідь