Бобер – інженер дикої природи

Чи відомо вам, що:
  Розрізняють два типи бобрових споруд: житла (нори, кобли, хатки, напівхатки) та інші споруди (захисні навіси, навіси-дахи, тунелі, канали, канави, греблі). В кожному поселенні різноманітність, розміри, кількість та складність споруд пов’язані з типом угідь, часом його існування та кількістю тварин. Чим кращі угіддя для бобрів, тим менш різноманітними будуть споруди.
  Основним матеріалом для побудови споруд бобрам слугують гілки та частини стовбурів дерев (діаметром до 20-25 см). Вони можуть бути свіжими, тільки-но згризеними або давнішніми, підібраними поблизу.
  На Кольському півострові, в Лапландії, в басейні Печори, в деяких районах Півночі, а також в гірських районах Північної Америки – в тих місцях, де в прибережній смузі мало дерев та чагарників, бобри як будівельний матеріал використовують каміння та гальку вагою до 8-10 кг.
  Нори – основний вид жител бобрів. Коли береги достатньо високі та міцні, нори залишаються єдиним видом житла. Лише зайнявши всі доступні ділянки для побудови нір, бобри починають селитися в менш сприятливих місцях і будують інші типи жител.
  Кобли або верхні частини кореневих сплетінь, що виступають над поверхнею ґрунту, являються житлами бобрів у вільхових багнищах або в інших подібних місцях. Кобл, в якому бобри зробили основне житло, недовговічний. Намагаючись розширити своє житло, звірі підгризають корені, що призводить до падіння дерева.
  Хатки бобри будують в заболочених місцях, де не можна вирити нору чи облаштувати кобл. Верхня частина хатки складається з гілок та огризків стовбурів, скріплених мулом та глиною. Найчастіше зустрічаються хатки висотою 100-180 см, діаметр при основі 3-4 м.
  Напівхатки – це нори, в яких обвалилася або відкрилася внаслідок падіння рівня води частина закладена палками та замазана мулом.
  Греблі будуються на мілких струмках, потічках, річечках, в верхів’ї річок, тобто на неглибоких проточний водоймах. Греблі підвищують рівень води і роблять водойму придатну для життя бобрів.
  Довжина гребель зазвичай не перевищує 15-30 м, при максимальній висоті 0,8-1,3 м, ширина основи – 2-2,5 м, ширина на гребеню – не більше 60 см.
      В Мезинському парку бобри будують греблі, нори і хатки, які можна побачити на Десні та її малих притоках.
      З неперевершеними інженерними здібностями бобрів під час лекції познайомилися учні Деснянської гімназії. 

Лариса Подоляко, пр. фахівець з екологічної освіти Мезинського НПП

Залишити відповідь