БАГАТОВІКОВІ ТА МЕМОРІАЛЬНІ ДЕРЕВА МЕЗИНСЬКОГО НПП

Багатовікові дерева є живими свідками різних історичних подій, вони пов’язані з багатьма історичними постатями, народними переказами, легендами та спогадами. Вони мають символічну і естетичну цінність, викликають почуття захоплення і творчого натхнення, вражають своєю міцністю та життєздатністю, пов’язують минуле з майбутнім через сучасне.

На території України зростає понад 70 дерев віком 1000 і більше років. В якості пам’яток природи в Україні охороняється біля 2600 дерев, з них у Чернігівській області – понад 150. Найстаріше дерево України — маслина, віком 2000 років, що зростає в Нікітському ботанічному саду.

Чернігово-Сіверщина – край світлих лісів та імлистих боліт, зачарованої Десни та старовинних садибних парків, давніх прадолин та кришталевих озер, має значну кількість вікових, старовинних і меморіальних дерев.

На території Мезинського НПП лише в околицях села Рихли знаходиться 16 старовинних дубів (Дуплистий дуб, Дуб бажань, Рогатий дуб) середній вік яких понад 400-500 р. Їх велична краса викликає захоплення у кожного.

Цар-дуб. Саме цим велетнем позначив наш народ, як довговічною віхою, певні етапи своєї славної історії. Запорізький дуб…, Дуб Палія…, Дуб Шевченка… скільки ж їх, могутніх велетів, пережили віки й лихоліття, постали перед нами свідками подій, припорошених пилом історії!

Одним з найстаріших дерев на Чернігівщині вважається “Цар-дуб” віком близько 800 років, який зростає на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення “Рихлівська дача” (територія Мезинського національного природного парку).

 Саме з цього багатовікового дуба, за місцевими переказами, спостерігав за переправою російської армії О.Меншиков у переслідуванні шведської армії та козацького війська гетьмана Івана Мазепи. «Цар-дуб» (дерево дуба звичайного) – це монументальне дерево окружністю 650 см і  віком понад 800 років, що має 10 стовбурових відгалужень.

Варто відмітити, що з метою популяризації серед громадян України патріотичних, екологічних, історичних та естетичних цінностей старих дерев, під егідою Міністерства екології та природних ресурсів спільно з Державною службою заповідної справи України у 2010 році пройшов Всеукраїнський конкурс «Національне дерево України». З 50 найстаріших дерев-номінантів наш 800-річний Монастирський дуб (Цар-дуб) визнаний естетично цінним деревом України та посів 3 місце відповідної номінації.

Дуплистий дуб. Дуб бажань, як називають його туристи Мезинського парку. Ходить легенда, що всі бажання загадані під цим деревом – здійснюються. Дуплистий дуб має вік близько 500 років, а всередину його може вільно поміститися 12 чоловік, він знаходиться в задовільному стані.

Ялинова алея в Рихлах. Старовинна ялинова алея, яка раніше складалася зі 100 дерев ялини європейської (на сьогодні залишилося 77 дерев висотою більше 30 м) вела до монастирських печер, які були викопані на схилах ярів і балок. Ялина – це високе, близько 30 метрів заввишки, дуже тіневитривале дерево з мутовчастою конусовидною кроною та прямим стовбуром. Недарма, навіть ясного дня на цій алеї прохолодно і похмуро-темно.

Старовинна ялинова алея охороняється в   якості ботанічної пам’ятки місцевого значення.

Дуб Мазепи. Цей дуб німий свідок подій Північної війни, цьому дубу близько 500 років. Зберігся переказ про те як біля нього в роки Північної війни (1700-1721рр.) відпочивала армія шведського короля Карла ХІІ та гетьмана І. Мазепи.  Справді історичні джерела свідчать, що восени 1708 р. біля с. Свердловки відбулася переправа шведської армії, а урочище й досі має назву «Шведівщина»).

На сучасному етапі розвитку людства багатовікові дерева потребують охорони. Основні засади охорони багатовікових дерев полягають в упередженій захаращеності у зоні їх алей, обрізуванні старих гілок, діагностиці та візуальному огляді, створення облікового реєстру, встановлення охоронних знаків та огорож, виявлення хворих дерев та їх лікування, підсаджуванні молодих на місце старих, загиблих та обмеження антропогенного навантаження на прилеглі території.

Підготували Хмель Л. Г.,

 Свердлов В. О. 

Залишити відповідь