11-12 жовтня 2018 р. Чернігівщину відвідали понад 40 науковців різних напрямків досліджень для обговорення питань охорони і збереження біотичного та ландшафтного різноманіття в природних та урбанізованих екосистемах

         11–12 жовтня 2018 року древня чернігівська земля гостинно зустрічала  понад 50 учасників ІІ Міжнародної  науково-практичної конференції «Проблеми екології та еволюції екосистем в умовах трансформованого середовища», яка проходила на базі Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка та Мезинського національного  природного парку.

         11 жовтня 2018 року, в перший день, учасників конференції зустрічали в стінах нашого університету виставкові експозиції Партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» та наукової  університетської бібліотеки, а також осіннього шарму надавала і виставка-конкурс композицій «Скарбниця Деметри» (за участю учнівської та студентської молоді). Для гостей було проведено екскурсію до музею історії університету та музею-кімнати Тараса Шевченка.

         Урочисте відкриття конференції відбулося в читальній залі наукової бібліотеки з виконання гімну України хором факультету дошкільної, початкової освіти і мистецтв НУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка. З вітальним словом до учасників конференції звернулися перший проректор університету  В.О.Дятлов, директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Ю.В.Ткалич та голова оргкомітету конференції  Ю.О. Карпенко. На пленарному засіданні були представлені виступи фахівців, представників  Мінекології України та науковців з різних регіонів нашої держави.

         Доцент кафедри екобезпеки Держекоакадемії Міністерства екології та природних ресурсів України В.І. Гетьман розкрив проблематику «квазіеволюції» людини і природи; а заступник директора з науково-дослідної роботи НПП «Голосіївський» О.І.Прядко надала відомості про сучасний стан біотопів цього заповідного об’єкту.

         Заступник директора Ботанічного саду імені акад. О.В. Фоміна, КНУ імені Тараса Шевченка В.П. Коломійчук, та науковий співробітник Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Є.В.Воробйов розкрили природоохоронну цінність квазіпралісів окремих територій зони відчуження.

          Завідувач кафедри екології Національного університету «Києво-Могилянська академія» В.І. Карамушка представив результати наукових досілджень, присвячених біотопічному та ландшафтному різноманіттю Бондарівського болота, що у Козелецькому районі на Чернігівщині.  Колективна праця цієї ж кафедри Києво-Могилянки  «Збереження і раціональне використання біорізноманіття і ландшафтів Оболонської низовини (Лівобережжя Кременчуцького водосховища)» (проф. кафедри екології  К.І.Деревська, старший викладач кафедри  О.О Рак) привернула також увагу слухачів.

          Професор кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Лукаш О.В. розкрив проблематику змін клімату та вплив цих процесів на псамофітну рослинність Чернігова через формування різних флороценокомплексів і процеси адвентизації.

         Наукова розробка «Екологічне зонування територій з урахуванням ролі збережених природних екосистем (на прикладі м. Києва)» лабораторії моніторингу агробіоресурсів Інституту агроекології та природокористування НААН України  (Н.В.Мірошник, О.В Тертична) була цікавою для організації системи моніторингу та розробки природоохоронних рекомендацій для урбоекосисием.

          Завідувач відділом дендрології Національного ботанічного саду імені  М.М. Гришка Ю.О.Клименко представив проект ділянки для людей з особливими потребами «Сенсорний сад» у НБС імені М.М. Гришка НАН України.

          Професор кафедри соціальної роботи факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка А. М.Льовочкіна представила матеріали з досвіду організації природничих занять на екостежках НПП «Голосіївський» з урахуванням еколого-етичних проблем у системі екоосвіти та виховання.

           Після насиченого пленарного засідання учасниками конференції відбулася посадка “Дерева миру” на території біля університетського пам’ятника Т.Г.Шевченка – магнолії овальнолистої, яка була подарована Київським ботанічним садом імені акад. О.В.Фоміна.

           Надвечір для учасників конференції була проведена екскурсія в стінах  історичного музею імені В. Тарновського та екскурсія-подорож містом «Чернігів древній та сучасний».

          12 жовтня 2018 року секційні засідання конференції проходили на території Мезинського національного природного парку. Тригодинна подорож до парку – це справжня мандрівка до перлини поліської  природи, унікального осередку біорізноманітності та скарбниці історії, де поєднується минуле, сучасне та майбутнє.

           З вітальним словом виступили: директор Мезинського національного природного парку: Симоненко Н.В.,  директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Ю.В. Ткалич та  голова Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи  С.О. Потоцька.

          На секційних засіданнях були представлені та обговорені дослідження з таких напрямів як: історія вивчення біорізноманіття та ландшафтів; структурно-функціональна організація біосистем та їх адаптація до умов трансформованого навколишнього середовища; теоретичні та практичні засади збереження й раціонального використання біотичного та ландшафтного різноманіття; сучасний стан інтродукційних рослин, озеленення населених пунктів; сучасні проблеми агроекології; еколого-освітні, еколого-етичні проблеми в системі освіти, культури та виховання.

           Після секційних засідань відбулася посадка учасниками конференції “Дерев миру” на території візит-центру Мезинського національного парку у с. Деснянське – дерева  гінкго дволопатевого, та 5 дерев дуба звичайного, які передані Міністром екології та природних ресурсів України Остапом Семераком для Чернігівщини.

           Для учасників ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми екології та еволюції екосистем в умовах трансформованого середовища» були проведені екскурсії до Мезинського музею та місця палеолітичної стоянки. Для учасників конференції були проведені також екскурсії до р. Десни, атракція на паромі та на панорамний майданчик «Пузирева гора».

Юрій Карпенко

Залишити відповідь