1 квітня – Міжнародний день зустрічі птахів

Міжнародний день зустрічі птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Вперше цей день, як масове дитяче свято, стало проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», яка стала популяризувати це свято

 

       19 березня 1902 р. була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів, корисних сільському господарству, яка вступила в силу в кінці 1905-го. Радянський Союз приєднався до неї у 1927 році. 18 жовтня 1950-го в Парижі була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів, яка прийшла на зміну документа 1902 року. У ній окрім «корисних» птахів називалися і птахи «шкідливі», до яких, зокрема, потрапили майже всі яструбині.

     День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Повернення птахів святкується також як прихід весни.

    Територія Мезинського НПП, як і долина Десни в цілому, є важливим міграційним шляхом в весняних та осінніх перельотах птахів. Зграї водоплавних птахів (гуси, качки, мартини, крячки, кулики) мігрують її долиною, знаходячи поживу та відпочинок на розливах. За водоплавними птахами завжди слідують хижі птах: орли, орлани, луні, шуліки.

    Якщо вранці вилізти на деснянську кручу, то можна спостерігати феєричне видовище: зграя гусей, іноді до кількох сотень птахів, що зупинилася на відпочинок. Серед гусок найчисельнішою є велика білолоба гуска, але можна помітити і сіру гуску та гуменника. Біля гусей завжди тримаються інші водоплавні птахи: качки, крохалі, норці, адже гуси – найкращі вартові. Багато качок вже тримаються парами. Звичайними видами є крижень, свищ, чирянки, рідше т трапляються нерозень, шилохвість та широконіска. На окраїнах розливу займають свої гніздові ділянки чибіси, їхні сумні крики далеко чути.

         Трохи пізніше, десь в середині квітня, починається масовий проліт куликів. Ось тут вже відбувається справжня феєрія весни. Поєдинки самців брижачів, токові польоти баранців, малопомітне, але хвилююче токування дупеля…

      Допомогти птахам може кожен з нас. Перш за все, менше турбуйте перелітні зграї. Пам’ятайте, птахи вже здолали багато сотень кілометрів, і ще не близький шлях їх очікує. Повісьте на своєму подвір’ї штучну гніздівлю: шпаківню, синичник, чи зробіть поличку для більш зручного гніздування ластівок – невеликий клопіт, а користі принесе багато.

     Краса нашого краю неможлива без видового багатства тварин та рослин, і зберегти їх ми зможемо тільки разом.

молодший науковий співробітник, Назаров Назар

Залишити відповідь