21 березня світова спільнота відзначає Міжнародний день лісів. Ідея проголошення цього свята, зародилася ще в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, на яких було обговорено значення лісових ресурсів та важливість їх збереження. Тема Міжнародного дня лісу на 2021 рік – «Відновлення лісу: шлях до оздоровлення та добробуту». Ліси – легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення – беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість ґрунтів і ландшафти…
Ліс займає приблизно третину суходолу, але є домівкою для 3/4 усіх видів рослин, тварин і грибів, що існують на нашій планеті. З сивої давнини людина використовує ліс та його багатства для власних потреб. І з кожним роком апетити в нас ростуть. На сьогодні кожну секунду планета безповоротно втрачає 1,5 га лісу! Насамперед це пов’язано зі зростанням чисельності населення і перетворенням лісових територій для різних людських потреб. Якщо цього не зупинити наслідки для людства будуть катастрофічними.
Полісся здавна славилося своїми неозорими лісами. Та господарська діяльність людини не оминула і його. Війни, відбудова господарства, хижацьке використання, меліорація. Міліють річки, зникає в них риба, висихають криниці і закривають сонце пилові бурі… Ось наслідки нашої безгосподарності.
Мезинський національний природний парк – перлина Новгород-Сіверщини. Тінисті листяні ліси так не схожі на світлі бори та березняки більшої частини Полісся. Коли стоїш серед велетнів-дубів важко уявити, що вся територія навкруги була вкрита такими темними, дрімучими хащами. Кожної осені олені ревли свої шлюбні «серенади», а вночі на галявини виходили на пашу сім’ї зубрів. І лише Десна, як блакитна стежинка в зеленому морі, була основним шляхом для поліщуків…
Згадаймо слова відомого польського журналіста та публіциста Ришарда Капусцінського: «Якщо вирубали старий ліс, а на його місці посадили новий, це не значить, що збережено в природі рівновагу або що рівновагу ту буде повернено, коли молодий ліс виросте. Старого лісу не повернете ніколи. Того старезного деревостану з його гущиною, затінком і запахом, з його внутрішніми сплетіннями, пов’язаннями, залежностями не можна відтворити, скопіювати, повторити».
Тож, бережіть природу! І пам’ятайте: проблема збереження лісів – це проблема виживання людства.
Лариса Подоляко,
заступник начальника відділу
еколого-освітньої роботи та рекреації