Сьогодні виповнюється річниця створення Мезинського національного природного парку (створений він відповідно до Указу Президента України від 10.02.06 №122/2006).
Протягом 2013 року працівниками служби державної охорони установи проводились щоденні патрулювання території парку. Окрім цього проведено 71 рейд щодо перевірки вимог природоохоронного законодавства на території Мезинського НПП (3 рейди проведені спільно з інспекторами Чернігівської рибінспекції, 2 з Чернігівською екологічною інспекцією та 15 з місцевими правоохоронними органами). По виявлених фактах порушення природоохоронного законодавства було видано 62 приписи, складено 68 протоколів і 79 актів про вилучення знарядь незаконного добування природних ресурсів.
У 2013 році проведено 6 загальних нарад СДО Мезинського НПП з метою обговорення основних напрямів роботи: підготовки до пожежонебезпечного періоду, туристичного і польового сезонів, атестації працівників СДО, ознайомлення працівників служби держохорони з новинами законодавства, роз’яснення працівникам правил обліку лісової фауни, обговорення питань, пов’язаних з весняним нерестом риби, відкриттям полювання на пернатих та хутрових звірів на територіях, що межують з Мезинським НПП, працівники СДО пройшли навчання в навчально-методичному центі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності в Чернігівській обл. з питань пожежної безпеки.
В ході рекреаційної діяльності проведено косметичний ремонт 11 рекреаційних пунктів, прибрано та вивезено сміття з їх території.
Еколого-виховна робота Мезинського НПП у 2013 р. проводилась шляхом співпраці з 11 школами району, Коропським РЦДТ, а також з Чернігівським НПУ ім. Т. Г. Шевченка. Згідно плану екологоосвітньої роботи на 2013 р. Відділом науки, екоосвіти та рекреації було проведено 22 еколого-освітніх заходів та акцій. Також пройшло 7 позапланово організованих освітніх та природоохоронних заходів.
В рамках Всесвітнього дня навколишнього середовища проведено наймасштабнішу за роки функціонування парку акцію «Чистий берег», в ході якої прибрано від сміття 53 км берега р. Десна в межах НПП.
Працівниками облаштовано територію біля одного з величних дубів – «дуб Мазепи», що стоїть мовчазним свідком подій Північної війни поблизу с. Мезин. Цьому дубу близько 500 років.
Для учнів 1-8 кл. (21 чол.) Оболонської ЗОШ І-ІІІ ст. екоосвітянами проведено екологічну школу «СВІТ ПРИРОДИ» на базі Рихлівського ПОНДВ.
Відсвяткували цього року і 105 річницю початку розкопок Мезинської палеолітичної стоянки. У візит-центрі НПП проведено засідання IV молодіжного круглого столу «Мезинська палеолітична стоянка: погляд через віки», участь у якому взяли науковці та студенти Чернігівського НПУ імені Т. Г. Шевченка та Інституту археології НАНУ.
Цей рік був вдалим і для наукових досліджень:
Завдяки великій повені, що витіснила ґрунтових комах з заплавних біотопів на межу підтоплення, було зібрано багатий ентомологічний матеріал, попередньо можна відмітити цікаві знахідки: Pterostichus aterrimus Hbst. (в околицях с. Курилівка, затоплений вільшняк, новий вид для території парку), Neptis sappho Pall. (околиці с. Свердловка, друга знахідка для Чернігівської обл.), Protaetia aeruginosa Drury (с. Свердловка, новий вид для північної частини парку), Odacantha melanura L. (околиці с. Свердловка, новий вид для території парку). Результатом вивчення раритетної фауни парку стала розроблена брошура «Безхребетні тварини Мезинського НПП та його околиць, що занесені до Червоної книги України».
При дослідженні науковцями фауни риб Мезинського парку підтверджено перебування в Десні стерляді (Acipenser ruthenus L.) та марени дніпровської (Barbus borysthenicus Dybow.). Відмічений новий вид – вселенець ротан (Perccottus glenii Dybow.), що представляє загрозу для місцевої фауни.
Також цього року продовжувалися ландшафтознавчі дослідження території НПП (с.с.Будище – Рихли, Курилівка – Свердловка, Свердловка – Радичів) з метою моніторингу та інвентаризації природних комплексів, вивчення їх територiально-просторової структури і особливостей їх трансформації під впливом природних та антропогенних чинників. Робота виконувалася у формі ландшафтної зйомки (методом площинного картографування), картування рельєфу, фіксування координат. На основі польових досліджень формуються геоінформаційні дані (ГІС Мезинського НПП).
Проведені також палеогеографічні дослідження четвертинних відкладів в околицях с. Будище, де було стратиграфічно розчленовано та детально описано більше як тринадцяти метрову товщу субаеральних та субаквальних відкладів голоцену-плейстоцену. На різні види аналізів відібрано до 30 різних зразків, які нададуть додаткову інформацію, щодо природних умов часу формування вивчених утворень.
Фахівцями Мезинського НПП у 2013 році опубліковано 28 науково-популярних статей, тез та матеріалів з досліджень території парку. У провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України, опубліковано 6 статей співробітників відділу. Прийняли участь в 8 науково-практичних конференціях, семінарі для директорів ПЗФ.
Однозначно можна стверджувати, що дані підсумки – це результат клопіткої злагодженої роботи всіх структурних підрозділів установи: відділу науки, екоосвіти та рекреації, відділу Державної охорони, Хотинського та Рихлівського ПОНДВ, фінансово-економічного, господарського, що працюють під керівництвом демократичної адміністрації парку.
Хоча і не завжди все вдається на краще, та колектив Мезинського НПП докладає всіх зусиль для покращення роботи установи.
Н. В. Симоненко,
Директор Мезинського НПП