Експедиція (спостереження весняної міграції птахів) на Десні у Мезинському національному природному парку (Чернігівщина) тривала 37 днів – 17.04-22.05.2025. Про міграції птахів у періоди до 10 квітня вже розповідали. Тому зараз про міграції з 10 квітня та деякі підсумки.
У другій декаді квітня закінчилась міграція у гусей. Качок на водоймах заплави Десни було ще багато до середини квітня: свищ, крижень, шилохвіст, чирянка велика, почали, з кінця першої декади квітня – активна міграція черні чубатої та широконіски – 9.04 (самий пізній мігрант у нас з качок). Після 10.04 дуже рідко вже відмічався крех великий.
Була досить потужна міграція у журавля сірого (остання зустріч 21.04). У другій декаді квітня і на початку третьої летіли лелеки – білий та чорний, сіра та велика біла чаплі, баклан великий, мартини річковий та сивий.



З куликів почалася міграція у грицика великого – ще з кінця першої декади – 9.04. Також спостерігається проліт у брижача (турухтан), коловодників – великого (з 9.04), лісового та звичайного. Пізніше з’явився набережник (13.04), кулик-сорока, з 23.04 – коловодник болотяний (фіфі). З денних хижих птахів пік прольоту в цей період спостерігався у шуліки чорного, луня болотяного, змієїда, малого підорлика. Летять канюки, скопа, яструб малий, орлан-білохвіст. Також і перші зустричі: 15.04. – лунь лучний, 16.04.- орел-карлик. Летіли припутні. З горобцеподібних птахів найчисленніші були зяблики, шпаки, також летіли чиж, плиска біла, дрозди (найбільше чикотень і співочий), щеврик лучний, ластівка сільська та ін, з 12.04. – плиска жовта.






Всього за весь період досліджень на весняній міграції в заплаві Десни відмічено – 102 види перелітних птахів.
Найбільш масовими видами на весняній міграції під час моєї експедиціх були гуска білолоба, зяблик, свищ, крижень, шпак, дрізд-чикотень.
Відмічено 13 видів з Червоної книги України: лелека чорний, гоголь, журавель сірий, орлан-білохвіст, скопа, шуліка чорний, малий підорлик, змієїд, орел-карлик, луні польовий та лучний, кулик-сорока, сорокопуд сірий.
Щиро вдячний керівництву і колективу Мезинського НПП за підтримку і допомогу в проведенні моїх досліджень і в побутових питаннях під час моєї експедиції в парку.
Особливо хочу подякувати воїнам ЗСУ і Силам Оборони України за захист країни, завдяки чому природоохоронні установи України мають можливість працювати і виконувати свої важливі функції, а науковці продовжувати наукові дослідження. Все буде Україна!
Сергій Галущенко, орнітолог, науковий співробітник Деснянсько-Старогутського НПП