21 березня до Міжнародного дня ляльки в Мезинському археологічному науково-дослідному музеї імені В.Є.Куриленка діти ознайомилися з особливостями та традиціями створення ляльки-мотанки, а також кожен виготовив власний оберіг.

Лялька-мотанка – це предмет української культури, який символізує благополуччя, добро та надію на краще, є сильним сакральним захистом.

Наші пращури виготовляли такі види ляльок-мотанок:

Ігрові (дитячі) – такі ляльки створювалися для забави дітей, що допомагали розвивати в малюків дрібну моторику та допомагали маленьким дівчатам відчути себе в ролі матері. До дитячих ляльок мотанок можна віднести й ті, в які обгорталась м’якушка хліба, що використовувалося в якості соски для немовлят.

Обрядові – цей вид ляльок застосовувався для особливих подій та свят, даючи їй відповідно назву: Вербна, Наречена, Масляна, Пасхальна тощо. Часто обрядові мотанки використовувалися під час весільних обрядів.

Обереги – оберіг лялька-мотанка мав захищати дітей та дорослих від злого духу, біди та хвороб. Такі витвори мистецтва створювалися для певних функцій: добробут та багатство, вагітність та здоров’я, злагода та щастя.

Створення мотанки в народі називають «кутанням», оскільки він дуже схожий на сповивання немовляти. Цей процес виконувався лише зі щирими почуттями та намірами і практично не змінився за останні кілька сотень років.

Наталія Сіра, директор Мезинського музею

Залишити відповідь