День працівника природно-заповідної справи 2016

7 липня Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 визначено днем професійного свята працівників природно-заповідної справи.

Завдяки зусиллям працівників природно-заповідної справи, науковців та природоохоронної громадськості в Україні збережено 8184 територію та об’єкт природно-заповідного фонду загальною площею 4,08 млн. га, що становить 6,3% території країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га.
У складі природно-заповідного фонду: 4 біосферних заповідники, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3131 заказники, 3422 пам‘яток природи, 81 регіональних ландшафтних парків, 811 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 57 дендропарків та 569 парків-пам‘яток садово-паркового мистецтва.
Протягом останнього року створено 30 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, у тому числі один Національний природний парк «Нижньодніпровський». Багато зусиль до створення цих об’єктів доклали департаменти екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій, та громадські організації та окремі науковці.
За роки незалежності загальна площа природно-заповідного фонду збільшилася більш ніж втричі, але перед нами стоять більш амбітні завдання. Згідно з зобов’язаннями, які взяла на себе країна, площа природоохоронних територій повинна сягати 15 % площі держави. Враховуючи це, а також необхідність виконання міжнародних природоохоронних зобов’язань, адаптації законодавства України до законодавства ЄС у сфері охорони природи, зокрема, впровадження вимог Оселищної та Пташиної Директив ЄС, гостро постає питання розвитку заповідної галузі.
Для обговорення майбутніх шляхів розвитку заповідної справи 7 липня 2016 року об 11.00 Мінприроди організовує круглий стіл на який запрошено представників провідних наукових установ, центральних органів виконавчої влади та громадських екологічних організацій.

7 липня – цей день для професійного свята обрано невипадково, адже асоціюється він з святом Івана Купала присвяченим загадковим і чудодійним силам природи.
Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого за легендою має чарівні властивості. Цього року символом обрано Гронянку півмісяцеву або ключ-траву (Botrychium lunaria (L.) Sw.). За легендою саме ця папороть квітне чарівною квіткою, яка дарує здатність бачити невидиме і знати непізнане. Колись цей вид широко зростав у світлих лісах і на узліссях Полісся, Лісостепу, Гірського Криму і Карпат. Тепер рослина дуже рідкісна через антропогенний вплив на лісові та лучні угіддя, збирання рослин як лікарської сировини, слабку конкурентну здатність та швидкі зміни екологічних умов і клімату. Нині цей вид опинився на критичній межі виживання.
Якщо ми зуміємо вберегти Гронянку півмісяцеву від зникнення, вона послужить нам ключ-травою до ще нерозгаданих таємниць і незвіданих знань. Отже, на шляху у європейське майбутнє – не забуваємо про власні традиції та зберігаємо рідну природу. «Збережемо природу – збережемо Україну!»

Залишити відповідь