Зо два десятки ополонок прорубали інспектори Рихлівського ПНДВ Мезинського НПП на озері Стара Десна. Зробили це, щоб риба не загинула від задухи.
У зимовий період, коли водойми вкриваються кригою, виникає загроза задухи риби. Таке явище трапляється через утворення великої товщі льоду та снігу на ньому, а також кисень витрачається на гниття рослинних решток на дні водойми. Через це різко зменшується насичення води киснем.
Для виживання риб в зимовий період необхідний мінімум вмісту кисню (мг/дм3) у воді, який для риб є різним: щука, окунь, плітка, короп, – 4,0; вугор річковий – 3,6; білий амур – 3,0 тощо. Найбільш витривалими до вмісту кисню є в’юн – 0,8 та карась сріблястий – 1,0. Судак, лящ засинають, коли вміст кисню в одному літрі води знижується до 2 мг/л.
Ознаки задухи дуже прості: скупчення великої кількості риби в ополонках та неприємний запах з води. Основним методом боротьби з задухою є аерація (насичення) води киснем повітря. Найпоширенішим та найпростішим заходом попередження явищ задухи є прорубування ополонок для забезпечення доступу у водойми атмосферного кисню. Для того, щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, в них потрібно вставляти снопи, виготовлені з трубчастих стебел рослин, наприклад, комишу.
Льодовий покрив річок є нестійким – на перекатах та місцях із швидкою течією вода відкрита та може добре поглинати атмосферний кисень. Інша ситуація спостерігається на ставках, озерах, водосховищах, де вода стояча. Саме в них може виникнути задуха з усіма її наслідками.
Заходи по запобіганню задухи риби проводяться інспекторами відділень та інженерами з охорони екосистем по всіх водних об’єктах Мезинського національного природного парку.
Закликаємо рибалок-любителів, користувачів водних біоресурсів та орендарів стежити за ходом зимівлі риби. А також прорубувати ополонки під час встановлення льодового покрову на водоймах. Такі роботи слід виконувати обережно, із дотриманням заходів безпеки.
Якщо дотримуватися рекомендацій, можна захистити водні біоресурси від загибелі в холодну пору року. Пам’ятайте, що сприятливі умови зимівлі риби – це запорука їх збереження для нересту навесні і влітку.
Ігор Шило,
майстер Рихлівського ПНДВ