з 6 по 12 липня на території Мезинського НПП пройде студентська наукова екологічна експедиція!

СТУДЕНТСЬКА НАУКОВА ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕДИЦІЯ
«СТЕЖКАМИ АКАДЕМІКА Л.С.БЕРГА»

(ПО ТЕРИТОРІЇ МЕЗИНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО
ПРИРОДНОГО ПАРКУ)

Учасники експедиції: ліцеїсти обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді, студенти-екологи та біологи національного педагогічного університету, викладачі кафедри екології та охорони природи ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка, представники мережі «Освіта для стійкого розвитку», співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації Мезинського НПП.
Історичні передумови експедиції
Комплексні природно-історичні дослідження території Чернігівської губернії проводилися у 1912-1914 рр. В цей період з 12 повітів губернії було обстежено 8. Керував цими комплексними дослідженнями Микола Олександрович Димо. Експедиційні дослідження складалася з трьох напрямків досліджень: природно-географічні (геологічні), геоботанічні та ґрунтові, етнолого-краєзнавчі.
Перший напрям експедиції очолював вчений – географ, ґрунтознавець та іхтіолог Лев Сергійович Берг, який досліджував ділянки рельєфу, геоморфології та ландшафтів на відрізку від сіл Мезина до Вишеньок, включаючи Псарівку (Свердловку, тепер Деснянське), Розлети, Бужанку.
Важливими об’єктами його уваги були яри, балки, ерозійні процеси та можливість їх уповільнення шляхом заліснення, залуження.
Другим напрямом експедиції керував Іван Іванович Спригін, ботанік з Пензенського університету. До її складу входили не тільки науковці , але й студенти Казанського та Харківського університетів, які пізніше стали відомими вченими (М.В.Коровін, М.Г.Культіасов). Особлива увага зверталася на рослинний світ заплави Десни та її приток, вивчалися лучні системи, рослинність крейдяних відслонень, лесових нашарувань та соснових лісових ділянок.
Ґрунтові дослідження були частково пов’язані з геоботанічними (через призму угруповань на їх умов зростання), гідрологічними розвідками (вивчення грунтосфери долини Десни та її приток).
Етно-краєзнавчі та історіографічні дослідження передбачали збір етнографічного матеріалу про побут, традиційне природокористування та події, що відбувалися на даній території.
Сучасна методологія експедиції
Східна частина території Мезинського національного природного парку в минулому належала до Кролевецького повіту Чернігівської губернії.
Понад сторіччя з часу проведення даних досліджень науковці Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка в кінці червня – початку липня 2016 року планують проведення на відрізку від с.Мезин до с.Вишеньки Коропського району Чернігівської області аналогічних досліджень у форматі комплексної студентської екологічної експедиції, території, що належить до складу Мезинського НПП.
Сучасна студентська наукова експедиція включатиме три основні напрямки досліджень:
• природно-географічні (геологічні, ландшафтні),
• геоботанічні (флористичні, фітоценотичні) та ґрунтові,
• екоісторичні та етнолого – краєзнавчі.
Студенти екологи університету та вихованці педагогічного ліцею протягом тижня відтворять окремі ділянки маршруту експедиції в межах національного парку, зустрінуться з науковцями парку, ознайомляться з науковою програмою Мезинського НПП «Літопис природи», робитимуть світлини та відео зйомки місцевості, яку вивчали відомі вчені понад століття тому.
Також буде запропоновано модель екологічної стежки «Від парому до парому», в межах якої можна ознайомитися з природно-історичною спадщиною цієї місцевості.
А біля вогнища ввечері молоді науковці знайомитимуться з сторінками сторічних наукових звітів та історіями про місцевість дослідження.
Інформаційне забезпечення та підсумки експедиції
Результати досліджень експедиції будуть оформлені у вигляді відповідного звіту, зі світлинами та дотриманням стилю столітньої експедиції. Окремі матеріали та отримані результати будуть основою для написання наукових студентських робіт, доповідатимуться на конференціях відповідного спрямування та розміщені на сайтах мережі «Освіта для стійкого розвитку», Мезинського національного парку і освітніх установ-учасників експедиції.
Також передбачається інформаційне поширення досвіду співпраці «національний природний парк – заклад освіти» при вивченні природно-історичної спадщини та формування ефективної моделі науково-дослідницької роботи.
Ресурси експедиції
Проведення даної експедиції передбачено в рамках виконання проекту «Підтримка організацій громадянського суспільства у розвитку партнерств для стійкого використання природно-заповідного фонду» Програми малих грантів Глобального екологічного фонду та Програми розвитку ООН.
Донором даного проекту виступає Європейський Союз в рамках глобального проекту, спрямованого на сприяння стійкому розвитку та покращенню довкілля на основі більш ефективної участі громадянського суспільства в екологічному управлінні.
Координатором експедиційного проекту виступає мережа «Освіта для стійкого розвитку» та Чернігівська обласна організація Українського товариства охорони природи.
Науково-методологічне та організаційне забезпечення експедиції здійснює кафедра екології та охорони природи Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка та відділ науки, екоосвіти та рекреації Мезинського національного природного парку.

Залишити відповідь