Кожного року 2 лютого країни світу, які мають на своїх територіях водно-болотні угіддя, у тому числі і Україна, відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь. Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, як середовище існування водоплавних птахів, відома під назвою «Рамсарська конвенція», була підписана 2 лютого 1971 року в місті Рамсар, що в Ірані. У 2017 році за пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом: «Водно-болотні угіддя для зменшення впливу стихійних лих». Доведено що водно-болотні угіддя відіграють значну роль у зменшенні впливу таких екстемальних погодних явищ як повені та посухи. Протягом посушливих періодів водно-болотні угіддя «віддають воду» і затримують початок посухи.
На території Мезинського НПП немає водно-болотних угідь міжнародного значення. Але самі угіддя цього типу займають значні площі й представлені природними та антропогенними прісноводними угіддями континентального типу. До них належать: русло Десни та її притоки, заплава річки з усією сукупністю озер, стариць, заболочених ділянок, ставки на малих річках, низинні болота.
На території водно-болотних угідь відмічені 2 види рослин, що включені до Додатку 1 Бернської конвенції: сальвінія плаваюча та водяний горіх.
З Червонокнижних видів тут зростають: латаття сніжно-біле; плавун щитолистий; пальчатокорінники м’ясочервоний, плямистий та травневий; зозулині сльози яйцеподібні; любки дволиста та зеленоквіткова.
Долина Десни – це важливий міграційний шлях птахів. Під час перельотів тут зупиняється близько 80 видів. Найчастіше можна зустріти білолобу гуску та гуску сіру. Масово летять мартин звичайний, крижень, шилохвість, гоголь, крячок річковий. Під час весняних міграцій за годину можна відмітити 400 – 500 птахів.
Реалізація на практиці пріоритетів щодо збереження та сталого використання водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль усіх держаних та недержавних установ та організацій, всього населення країни.
Сподіваємось, що і Ви приєднаєтесь та зробите свій внесок у виконання вимог Рамсарської конвенції та забезпечення збереження водно-болотних угідь для пом’якшення впливу екстремальних погодних явищ!
Подоляко Л.П., інженер з рекреаційного благоустрою
Мезинського НПП