Природа щедро наділила Чернігівщину водними ресурсами. По території Чернігівської області протікає 1570 річок, загальною довжиною 8369 км. Однією з них є річка Десна.

     Десна – одна з шести великих річок України, що практично не була зарегульована. На території України на ній не має дамб, водосховищ, каналів. Завдяки цьому, вона і на сьогодні зберегла меандруюче русло та заплаву майже такою, якою її створила природа.
         В День Десни, який з 2018 р. відзначається 8 вересня, хочемо зауважити, що води цієї річки мають важливе значення, адже живлять чистою водою найголовнішу водну артерію України – могутній Дніпро, у басейні якого живе понад 10 млн. людей. Не допустити забруднення цієї території означає дати людям чисту воду і зберегти їхнє здоров’я. Але… Мабуть, вже всі знають про екологічну катастрофу на річках Сейм і Десна через забруднення з рф і масову загибель усього живого в них. За посиланням дещо докладніше👇  https://mepr.gov.ua/?s=%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B0
     На жаль, до численних загроз нашій Десні – таким, як відсутність достатньої кількості опадів, зменшення поверхневого водного стоку з площі басейну, зменшення рівня ґрунтових вод та джерел підземного живлення, збільшення випаровування з площі вододільної поверхні, зміни меж природно-кліматичних зон, збіднення рибних запасів внаслідок відсутності умов для нересту у весняний період у межах заплавних озер, стихійне випалювання заплави у весняно-осінній період, заростання заплави, внаслідок зміни системи сінокосіння та випасання худоби, засмічення прибережної смуги, русла Десни та її приток додалася ще одна – військова агресія.
      Отож, працівники  Мезинського НПП вчергове наголошують, що кожен з нас повинен дбайливо ставитися до природи, раціонально використовувати водні ресурси, бути обачними на воді. Бо, як бачимо, досить тендітними та вразливими є насправді екологічна рівновага та біорізноманіття, що відрізняють кришталево чисту оазу річки від смердючої стічної канави.     

     Річка Десна – найбільша водна артерія і Мезинського національного природного парку. Ось деякі факти про неї.
      В заплаві річки утворилась унікальна екосистема, що охороняється в Мезинському національному природному парку. На території парку річка простягається на 53 км. Майже на всьому своєму шляху правий берег Десни являє собою крейдяні оголення й зарослі чагарником та лісом, стрімкі схили високої тераси, порізаної ярами та балками. Вздовж лівого берега – мальовничий зелений килим (завширшки 2-3 км) заплавних луків та пасовищ, перемежованих з тихими озерами, старицями та заплавними болітцями. Долина Десни багата на заплавні озера (загалом на території парку розміщено 17 озер). Водойми є старицями р. Десни, що від’єдналися від річища. Весною ці озера заливаються паводковими водами і є прекрасними нерестовищами для більшості риб. На лівому березі Десни навпроти села Радичів, розкинулося одне з найбільших деснянських озер – Хотинь. Його площа перевищує 50 га. Ширина Десни коливається від 60 до 210 м, в середньому – близько 100 м. Середня глибина 2-3 м, максимальна – 14 м.
      Заплава Десни має першочергове значення для перелітних водно-болотних птахів, що здійснюють сезонні переміщення по Дніпрово-Деснянському міграційному шляху.
     Окрім цього, Десна та заплавні водойми вирізняються великим різноманіттям іхтіофауни. До звичайних видів належить щука, плітка, верховодка, головень, окунь, йорж-носар. Рідкісними видами є минь річковий, судак, в’язь, чехоня. Одиничними екземплярами трапляється стерлядь, марена дніпровська, вугор річковий та мінога українська. Привертає увагу багаточисельність риб реофільного комплексу, таких як головень, білизна, йорж-носар, ялець звичайний, що є досить звичайними на території парку. Це свідчить про гарну збереженість корінного русла Десни.
      І хоч видатний кінорежисер та письменник О.П. Довженко народився у Сосниці, його любов до Десни рядками з відомого твору «Зачарована Десна» звучатиме цьогоріч з берегів Мезинського парку. «Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так багато дала ти мені подарунків на все життя. Далека красо моя! Щасливий я, що народився на твоєму березі…»

Залишити відповідь