“Облетівши Землю в кораблі-супутнику,
я побачив, яка прекрасна наша планета.
Люди, будемо зберігати і примножувати
цю красу, а не руйнувати її!”
Юрій Гагарін
У календарі міжнародних свят існує два Дні Землі – перший відзначається в День весняного рівнодення, а другий – 22 квітня. Якщо перший має більш миротворчу та гуманістичну спрямованість, то другий – більш екологічну. Термін «Мати-Земля» відображає залежність між людиною і планетою, її екосистемами та є загальноприйнятим у багатьох країнах світу.
В 1969 році член Сенату США Гейлорд Нельсон став свідком руйнівної дії великого розливу нафти в Санта-Барбарі. Занепокоєний екологічним станом своєї країни, сенатор оголосив про ідею «національного навчання про навколишнє середовище». Для проведення екологічних заходів по всій території США створив групу студентів під керівництвом Дена Хейза.
22 квітня 1970 року відбулася перша акція до Дня Землі. До нашого часу День Землі набув глобального значення. Його відзначають понад мільярд людей в різних країнах світу.
Головною метою святкування є привернути увагу громадськості до проблем екології, нераціонального використання природних ресурсів, знищення рослинності та біорізноманіття, а також залучення якомога більше людей до охорони довкілля.
Проте як говорив Ден Хейз: «Не дивлячись на весь успіх і десятиліття екологічного прогресу, ми стикаємося зі ще більш жахливим, майже екзистенційним комплексом глобальних екологічних проблем — від втрати біорізноманіття до зміни клімату і забруднення пластиком, які вимагають дій на всіх рівнях уряду».
Зміна клімату є найбільшою проблемою для майбутнього людства і систем життєзабезпечення, які роблять наш світ придатним для життя.
Саме тому тема Дня Землі у 2020 році – Кліматичні зміни. Враховуючи поточну статистику глобального потепління, організатори сподіваються привернути додаткову увагу суспільства до необхідності зменшення викидів вуглекислого газу.
День Матері-Землі об’єднує жителів усієї планети у вирішенні екологічних проблем і збереження природних ресурсів, якими наділила нас природа.
Але покращити екологічне становище планети згадуючи про неї лише раз на рік неможливо. Тому дуже важливо піклуватися про навколишнє середовище протягом всього року.
Мезинський НПП постійно проводить заходи з озеленення територій, та щомісяця організовує прибирання місцевості від сміття, на протязі року проводиться еколого-просвітницька робота серед учнів, молоді та населення.
Долучитися до відзначення Дня Землі та зробити свій внесок для захисту навколишнього середовища може кожен мешканець планети. Це не потребує великих зусиль, достатньо посадити дерево, відмовитись хоча б на один день від поїздки на автомобілі, прибрати сміття тощо.
Марина Усок, провідний
фахівець з екологічної освіти