17 вересня 1930 р. у с. Курилівка Понорницького району Чернігівської області, в сім’ї колгоспника народився хлопчик, який з дитячих років буде цікавитися історією рідного краю. У студентські роки Василь Єлисейович захопився археологією, яка визначила його подальшу долю. До останнього подиху він не зрадив своєму захопленню.
Саме він доклав максимум зусиль для збереження культурної спадщини нашого краю, створивши один з найбільших сільських музеїв на теренах України, що зберігає, вивчає, експонує та пропагує оригінальні пам’ятки матеріальної та духовної культури.
У 2011 році, згідно погодження Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації, Мезинському археологічному музею присвоєно ім’я його засновника – В. Є. Куриленка.
Василь Єлисейович відомий як на Чернігово-Сіверщині, так і в Україні як фундатор цілого ряду археологічних відкриттів, що збагатили наукову думку про давнє минуле Подесення. За 46 років досліджень В. Є. Куриленко відкрив та опрацював 24 археологічні культури на території та в околицях Мезинського національного природного парку; дешифрував мезинські браслети, дослідив стійбище мисливців на мамонтів; зібрав велику кількість книжок різної тематики, серед яких більше 400 книжок з історії та археології, стільки ж із живопису і мистецтва; 98 статей, надрукованих, як правило, в наукових виданнях, не рахуючи маси наукових заміток у різних газетах.
Головним досягненням Куриленка в археології є метод комплексного дослідження округи, який дозволяє виявити динаміку культур, простежити етапи історичного процесу. Створений ним «Графік етнокультурних змін округи» є одним із доказів не лінійного розвитку культури людства, а складного процесу із «зигзагами різної амплітуди».
Пам’ять про Василя Єлисейовича та його надбання увіковічено, шляхом створення у його кабінеті – музейної кімнати (у візит-центрі Мезинського НПП), де на робочому столі завжди знаходились цікаві знахідки, таємницю яких він намагався дізнатись.
Віддаючись сповна археології і краєзнавству, Василь Єлисейович знаходив час і для живопису. Залишив після себе цілу колекцію картин на різну тематику.
Найвизначнішою державною нагородою В. Є. Куриленка є «Орден за заслуги» ІІІ ступеня, вручений 11.08.2008 з нагоди 100-річчя розкопок Мезинської палеолітичної стоянки, серед інших відзнак ряд Почесних грамот та дипломів.
Діяльність Василя Єлисейовича Куриленка заслуговує глибокої пошани.
Наталія Сіра, директор Мезинського НПП