З нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь, фахівці Мезинського НПП провели пізнавальну еко-подію в онлайн форматі для учнів 1 курсу природничо – математичного профілю Чернігівського обласного ліцею.
Чому саме у цей день? Тому що 02 лютого 1971 р. була підписана одна з найважливіших міжнародних природоорієнтованих угод – Рамсарська Конвенція. Цей документ покликаний допомогти збереженню водно-болотних угідь по всій планеті.
Чому водно-болотні угіддя такі важливі? Ось лише кілька прикладів їх внеску в екологію Землі:
• Їх називають «нирками» планети, адже за рік гектар болота поглинає з повітря 550-1800 кг вуглекислого газу і виділяє 260-700 кг кисню. Це в 7-15 разів більше, ніж може переробити гектар лісу.
• Болота виконують функцію природного «пилососа». Пил має властивість рухатися в бік зниженої температури. Повітря над болотами завжди холодніше, ніж над навколишніми територіями. Тому пил з цих територій рухається до болота і поглинається ним. За рік кожен гектар болота може поглинути до трьох тонн пилу. І зауважимо, що не без користі для біому, адже пил – цінне джерело мінеральних речовин для болотних рослин!
• Крім того торфовища беруть на себе функцію величезних природніх «фільтрів», які поглинають токсичні елементи. Встановлено, що шар торфу завтовшки 18 см концентрує в собі аерозолі за 15-17 років.
• Будучи «продуктом» клімату, болота роблять помітний вплив на формування теплового і водного балансів територій.
• Болота керують водним режимом прилеглих територій. Так під час танення снігу, вони беруть на себе частину стоку, знижуючи катастрофічність повені. А згодом поступово віддають його, забезпечуючи стійку водність влітку. Таким чином болота уповільнюють поверхневий стік води, запобігаючи ерозії ґрунту.
• 40% всіх видів рослин і тварин живуть або розмножуються в межах водно-болотних угідь.
• Це середовище існування для 30% відомих видів риб.
Ось тому вищенаведені приклади вкотре доводять вислів відомого французького вченого Поля Валері «Болота – це молодість Землі». Вони дають життя лісам, ланам і всьому живому.
Лариса Подоляко,
заступниця начальника відділу
еколого-освітньої роботи та рекреації