А згадайте казку Лесі Українки «Біда навчить», де головний герой – горобчик. (Обов’язково покажіть своїм дітям https://www.youtube.com/watch?v=q6evTof_9EM ) Так, саме він найпоширеніший птах у селах Мезинського НПП та й усієї Землі. Горобці (хатній та польовий) вже давно стали супутниками людини і майже не гніздяться в дикій природі.
Сьогодні, 20 березня відзначається Всесвітній день горобця! Тож тримайте цікаві факти з їх життя:
– Горобці зазвичай літають зі швидкістю 38 км/год, але переляканий горобець може розігнатися до 50 км/год!
– Горобці здійснюють до 13 помахів на секунду, тому не можуть перебувати в стані польоту довше 15 хвилин.
– У стані спокою серце птаха здійснює до 800 ударів на хвилину, а під час польоту цей показник збільшується до 1000 ударів на хвилину.
– Температура тіла горобця досягає 44 градусів.
– Горобці — однолюби. Вони створюють сім’ю раз і на все життя. За кілька літніх місяців вони можуть дати по 2-3 приплоди.
– Горобці відкладають по 5-10 яєць, на висиджування йде від 11 до 13 діб. Пташенята здійснюють свій перший виліт через 10 днів після появи на світ.
– Дорослі особини харчуються переважно зерновими культурами, тоді як свій виводок годують м’ясом комах. За період вигодовування одного виводку пара горобців знищує до 30 тис. комах.
– Більшість горобців не доживає і до 4 років. Середня тривалість життя в них триває 9-21 місяць, багато молодих птахів вмирають в першу зиму від холоду і голоду.
– Вчені виділяють близько 30 видів горобців, але ми з вами найчастіше бачимо горобця видів хатній і польовий. А існують ще сніговий, каштановий і навіть пустельний горобці.
Про життя горобців та користь, яку вони приносять для людини і природи дізналися учні 3 класу Понорницького ліцею прослухавши лекцію та переглянувши презентацію, яку підготували працівники Мезинського НПП.
Ольга Корда,
фахівець з екологічної освіти