Чорнобильський пил на роки опадає,
Годинник життя безупинно іде…
Лиш пам’ять, лиш пам’ять усе пам’ятає.
(Олена Матушик)
У квітні 1986 р. у різні мови світу увійшло українське слово «Чорнобиль». Для всього людства воно стало синонімом страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної біди. Це – трагедія не регіонального, не національного, а глобального масштабу.
Сумна трагедія трапилася 26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. 58 сек. – пролунав вибух. Реактор та приміщення четвертого енергоблоку було зруйноване. Приблизно 50 тонн ядерного палива випарувалося і було викинуто в атмосферу, а ще близько 70 тонн палива було викинуто з периферійних ділянок в зал (всього було 180 тонн палива). Під час вибуху було піднято в повітря і розвернуто плиту верхнього біозахисту, яка важила 3 тис. тонн (в порівнянні з Херосімою – 4,5 тон).
Радіоактивне забруднення території України впливає на здоров’я людей безпосередньо й опосередковано. Радіація шкідлива як у великих дозах (опромінення людей, що спричиняє їх загибель), так і в малих (збільшення рівня захворюваності людей). Відомо, що 95% радіонуклідів потрапляють в організм людини через продукти харчування, особливо через молоко, м’ясо, рибу й дари лісу.
На даний момент досліджено і створено чимало нетрадиційних методів терапії і профілактики від впливу радіонуклідів на організм людини. Важливу роль, як свідчать науковці, відіграють препарати рослинного походження. Завдяки наявності комплексу сполук речовин, близьких за хімічним складом до організму людини, рослинні препарати мають більш м’яку дію, ніж синтетичні засоби. Мова йде передусім про рослини, що наділені радіопротекторними властивостями, тобто які підвищують стійкість організму до дії іонізуючого опромінення.
З метою проінформувати шкільне покоління про методи профілактики від радіоактивного ураження працівники відділу науки, освіти та рекреації Мезинського НПП провели лекцію «Рослини радіопротекторної дії на території Мезинського національного природного парку» в школах Коропського району. А також у зв’язку з вшануванням 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи переглянули відеофільм про Чорнобильську катастрофу і її трагічні наслідки