Підтримайте пташину взимку!

Усім відомо, що природу необхідно берегти. Але слід робити не на словах, а на ділі. Так, птахи є не лише окрасою довкілля, а й виконавцями прекрасних пісень. Вони – ще й захисники лісів, парків, які як відомо, є легенями нашої планети. А тому їм теж потрібно приділити належну увагу.

Зима – один із найскладніших періодів у житті птахів. Рясний сніговий покрив згубно впливає на птахів, що залишаються разом з нами, а також брак і недоступність корму – основного джерела поповнення енергетичного запасу, без якого неможлива нормальна життєдіяльність організму. Значна частина енергії взимку витрачається на підтримку температури тіла, яка у птахів становить від 39 до 45 градусів за Цельсієм. Птахи, які залишилися зимувати, весь короткий день шукають їжу. Одні споживають свої запаси, інші – клюють плоди, ягоди та насіння рослин (горобина, калина, омела, сосна, ялина).

 Взимку синиця на пошуки їжі витрачає у 20 разів більше часу, ніж навесні. І, нажаль, не завжди вдається знайти пташці необхідну кількість їжі. Згідно зі статистичними даними у суворі зими з десяти великих виживає одна-дві. Ми можемо врятувати їх! Ось чому так життєво необхідно підгодовувати птахів взимку, бо у них велика надія на людину! Подбаємо про них узимку, і вони віддячать вам влітку та на весні.

Чим же найкраще годувати птахів взимку?

– Це насіння соняшника, кавуна та гарбуза. Його не потрібно смажити, а перш ніж давати птахам, ледь-ледь розчавити качалкою.

– Насіння диких злаків та бур’янів, зібране восени.

– Ягоди горобини та калини – дуже люблять дрозди та снігурі.

– Насіння конопель, проса, вівса можна розсипати на вулиці.

– Крихти сухого білого хліба (чорний хліб шкідливий для всього птаства) – чудовий корм для багатьох птахів.

– Сало та м’ясо (несолоне), яке підв’язують на мотузці або нанизують на дроті. Це обов’язково привабить синичок, завітає до вас і строкатий дятел.

–  Люблять птахи різноманітні сухофрукти та гриби. А ще більший сюрприз для птахів, якщо вони будуть червивими.

– Овес – на виправдання своєї назви їдять вівсянки та ще чубаті жайворонки (посмітюхи) й польові горобці.

– Просо, пшоно – найулюбленіша – а тих же вівсянок і жайворонків, крім того, просо їдять куріпки, синиці та горобці.

– Гарбузове насіння (лише сире) гарно потішить Вас. оскільки дасть змогу побачити, як синиці, притиснувши лапкою насінину, діловито продзьобують у ній дірочку, стурбовано озираючись на всі боки.

– Насіння дині не залишить байдужою жодну пташку.

– Насіння ясеня (схожі на зв’язки ключів крилатки) – улюблений корм снігурів;

– Насіння бур’янів лобода, кропива, лопух, кінський щавель) – це найдешевший і дуже корисний корм для зерноїдних птахів.

Залишилося змайструвати годівничку! Можна вирізати з пластикової пляшки чи з молочного паперового пакету, але, на мою думку, більш охайною, міцнішою і естетичнішою виглядає годівничка, яка зроблена з дерева. Найголовніше, залучайте своїх дітей до цієї доброї справи. Ви виховуєте добросердечну дитину! Людина, яка почала добру справу, не залишиться до неї байдужою надалі. А чим більше в нас буде небайдужих, чуйних людей до своєї природи, тим менше будемо боятись за все, що нині живе, мусить жити і завтра! Приєднуйтесь заради майбутнього!

Найпростішу годівничку можна зробити з пластикової пляшки, коробки, пакету з-під соку тощо.

Головні правила такі:

·                      Годівничка повинна мати дах, щоб корм не намокав від снігу, дощу.

·                      Отвір в годівничці має бути достатньо широким, щоби пташка могла легко залізти в годівничку і покинути її.

І найголовніше: корм треба класти щодня, в однакову годину – до самої весни, коли розтане сніг. Пташки, що звикли до вашої годівнички, не полетять шукати собі їжу – чекатимуть вас! І якщо ви не покладете корм – вони лишаться голодними.

 

Тріпоче серце

пійманої птиці.

В руках моїх

не чути доброти;

–         Я дам тобі водиці

і пшениці;

Моя пташино,

тільки не тремти!

(Дмитро Павличко)

Свердлов В.О. провідний фахівець з екологічної освіти

Залишити відповідь