Результати наукової та науково-технічної діяльності і  екологічної освітньо-виховної роботи Мезинського НПП за 2017 рік

Оприлюднюємо результати з наукової та науково-технічної діяльності, а також із екологічної освітньо-виховної роботи Мезинського НПП за 2017 рік.

Звіт-2017 екоосвіта_Мезинський НПП

Звіт-2017 р. наука_Мезинскьий НПП

З планом роботи на наступний рік додатково можна ознайомитися в рубриці http://mezinpark.com.ua/diyalnist/ekoosvita/

11 січня – День заповідників і національних природних парків

 11 січня відзначають День заповідників і національних природних парків. А оскільки Чернігівщина не перший рік є лідером по кількості об’єктів природно-заповідного фонду (їх функціонує 665, загальною площею 260,802 тис. га, що становить 7,82% площі області), то поговоримо про просвітницькі заходи, направлені на популяризацію заповідної справи серед населення.

Просвітницька діяльність є одним із головним напрямків поширення знань про природно-заповідний фонд і в Мезинському національному природному парку,  який щороку відвідує понад 3 тисячі природолюбів із різних куточків України, а також із-за кордону.

Співробітники Мезинського нацпарку вже запланували чимало новинок в просвітницькій та екскурсійній роботі. Як і в минулі роки розроблений план еколого-освітніх й природоохоронних заходів, що проводитимуться з учнівською і студентською молоддю області, місцевими громадами та відвідувачами. Продовжити читання “11 січня – День заповідників і національних природних парків”

Пам’яті Тетяни Леонідівни Андрієнко

27 грудня 2017 р. відбулась зустріч учнів та однодумців в пам’ять великого науковця, відомого українського професора, ботаніка – Тетяни Леонідівни Андрієнко, що пройшла в Ботсаду Фоміна м. Київ. До цієї дати видано збірку наукових праць «Сучасні фітосозологічні дослідження в Україні», до якої включено статті її учнів.

Часті візити робила Вона і до Мезинського національного природного праку. Памятаємо…

Ходить по землі Святий Миколай…

       Ще з самого ранку завітав він і до вихованців дитячого садка «Казка» з с. Деснянське.   Працівники   Мезинського      національного природного парку (Чернігівська обл.) організували цікаву театралізовану виставу для малечі. Діти були вражені неймовірною атмосферою дійства, та по-справжньому повірили в зимову казку    й   доброго  Святого Миколая.  Увесь   захід    супроводжувався танцями, співами, святковими  віршами, за що отримали   солодкі   гостинці    та настанови від дідуся Миколая.

Ольга Гавриленко,

фахівець Мезинського НПП

Атрибути та традиції святкування Нового року в експозиції Мезинського археологічного музею

         Напередодні Новорічно-Різдвяних свят, у Мезинському археологічному науково-дослідному музеї ім. В.Є. Куриленка організована виставка новорічної іграшки. Новий рік одне з найулюбленіших свят дітей і дорослих, головним атрибутом якого є прикрашена іграшками ялинка. На виставці експонуються давні і сучасні новорічні іграшки.

         

            У радянських ялинкових іграшках домінує ідеологічна атрибутика: ракети, дирижаблі, космонавти, червоні п’ятикутні зірки, жителі союзних республік у національних костюмах. Улюбленими серед дітей були казкові герої, забавні звірята, птахи, золоті рибки.

            “Дачний бум” 50-60-х років представлений самоварами, чайниками, лампами, а сільськогосподарська тематика ягодами, грибами, овочами, фруктами.

         В день св. ап. Андрія Первозванного  виставка  прийняла  перших відвідувачів, місцевих жителів, які до того ж поділилися своїми традиціями святкування Нового року.

Підгодівля птахів взимку – багаті врожаї влітку!

                Життя людей нерозривно пов’язане з птахами. Люди завжди цікавилися пташиним справами. Хто з нас не мріє злетіти високо-високо в небо й подивитися на рідну землю? А кого не зачаровували пташині пісні? Птахів називають санітарами лісів, полів, садів. Вони знищують комах, поїдають насіння бур’янів, очищають природу від шкідників. Так, ластівка за літо з’їдає близько мільйона шкідливих комах. За підрахунками вчених, кожний грак за день знищує до 400 шкідників. Зозуля може з’їсти за годину до сотні волохатих гусениць, яких не їдять інші птахи. Відомо, що сова знищує не менше тисячі гризунів щороку. Ось чому необхідно оберігати птахів, допомагати їм вижити в несприятливих умовах.

               Зима – складний період у житті птахів. Дехто відлітає у теплі та багаті кормом краї, а ті, які залишилися зимувати потребують найбільшої допомоги. Незважаючи на те, що надворі все ще зберігається не досить низька температура, підгодівля зимових мешканців в цей період дуже важлива. Тому на гуртковому занятті екоосвітяни парку обговорили з учнями необхідність охорони та підгодівлі зимуючих пташок. В ході бесіди учні визначали, коли потрібно починати підгодівлю, дізналися про різноманітні способи виготовлення найпростіших годівниць та підручні матеріали, які для цього використовують. Обговорювали, які корми впродовж зими можна класти до годівниць, а які категорично заборонені, до яких наслідків приведе недотримання підгодівлі пташок, серед яких найголовніша – загибель багатьох видів.

              

  Учні під час заняття виготовили та розвісили годівнички-«смаколики» для синичок,повзиків, голубів та вівсянок.

Л. Подоляко, керівник гуртка «Юні природознавці»

Будиночки для комах

Борючись з шкідниками садів і городів, ми часто забуваємо про корисних комах та приваблення їх на наші ділянки.

У Європі ж користуються популярністю спеціальні будиночки – притулки для комах, які можна придбати, але зробити їх самим не складе особливих зусиль і витрат.

Як зробити будиночок для комах?

 1. Почніть зі збору натуральних матеріалів, для спорудження притулку для комах: круглий ліс, цегла, солома, трубчасті стебла. Виберіть з підручних місцевих матеріалів, які пропонують більш-менш великі отвори, щоб відповідати різним перевагам комах.
 2. Зробіть дерев’яний каркас, досить міцний, щоб витримати значну вагу. Використовуйте стійку деревину: дуб, модрина, каштан … Прикиньте розмір вашого будиночка в обсязі матеріалів, які у вас є. Покладіть найважчі матеріали на низ.
 3. Забезпечте водонепроникну конструкцію кришки (шифер, наприклад).
 4. Встановіть каркас на своєму постійному місці перед заповненням (через вагу, якщо будиночок великий). Підніміть над землею на 20 см, щоб тримати його подалі від вологи. Щоб захистити будиночок від сильних вітрів, забийте кілки по периметру і зміцніть будиночок на них.

Якщо ви можете встановити будиночок в захищеному від вітру і сонця місці, можна залишити його відкритим з обох сторін. В іншому випадку, краще задню сторону закрити, щоб не занадто турбувати комах повітряними течіями.

 1. Обріжте матеріал до потрібної довжини і заповніть кожен отвір в конструкції.

 

Які матеріали, для яких комах?

 1. Солома або дерево буде привертати золотоочок, чиї личинки живляться багатьма шкідниками: попелицею, борошнистою росою, білокрилкою, яйцями кліщів.
 2. Бамбукові палички дають притулок для одиночних бджіл, які запилюють перші квіти фруктових дерев, починаючи з березня місяця.
 3. Перевернуті горщики, наповнені сіном привертають щипавок, які люблять шкідників, типу попелиці.
 4. Дошки заховані за цими металевими пластинами привертають комах, які беруть участь в розкладанні мертвої деревини.
 5. Просвердлені колоди стануть популярним притулком для багатьох дуже корисних запилювачів, таких як бджоли і одиночні оси, чиї личинки живляться попелицями.
 6. Трубчаті стебла (типу тернику, бузини), забезпечать житлом дзюрчалок та інших перетинчастокрилих.
 7. Цегла цінується одиночними бджолами.
 8. Невеликі комірки закриті одна від одної привертають сонечка, які прилітають, щоб провести зиму. Їх личинки винищують багато попелиць.

До Всесвітнього дня вторинної переробки

       До Всесвітнього дня вторинної переробки, працівники відділу науки, екоосвіти та рекреації Мезинського національного природного парку провели тематичні бесіди з учнями Деснянської, Оболонської ЗОШ І-ІІІ ст. та Черешенської спеціалізованої школи-інтернат І-ІІІ ст.. Наголос робився на те, що нераціональне використання земних ресурсів призвело до того, що вже витрачено майже третину цих ресурсів, тому важливо вчитися раціонально споживати їх. Саме тому людство шукає способи вторинної переробки вже використаних виробів чи матеріалів. Для цього організовують роздільний збір сміття.

     

        Ми не могли не згадати про створення компостних ям як джерела органічних добрив для присадибної ділянки, пропагували використання екоторбинки та закликали ефективно управляти відходами.

      Вправа “Перевтілення” дала школярам можливість відчути себе «дизайнерами» і запропонувати, як можна використати вже непотрібні на перший погляд речі. Ця вправа допомогла дітям переконатися у тому, що більшість речей має право на друге життя і можуть стати нам у пригоді. Непотрібний диск, порожня баночка, самотня шкарпетка, пляшка, пластиковий стаканчик, картонна коробка – усе згодиться в господарстві і стане елементом декору або перевтілиться у потрібну річ. Кожен з учнів отримав практичні поради по ефективному управлінню сміттям, а ми – надію, що підростаюче покоління розуміє проблеми довкілля.

 

Фахівець Мезинського НПП,

Подоляко Л.П.

Еколекторій «Осінні зміни в природі»

           Наступила чудова пора – золота осінь. Яскравими барвами вона розфарбувала дерева та кущі. Жовтий, червоний, бордовий, зелений – чарівна художниця не шкодує кольорів для матінки-природи.

        Саме осінні зміни в природі стали основною темою у рамках еколекторію.                Працівники Мезинського НПП провели екологічне заняття в Радичівській ЗОШ I-II Iст. для учнів 1-5 класів.
           Діткам розповіли про зміни, які відбуваються в природі з деревами, чому жовтіють і опадають листочки, і як до зими готуються комахи, птахи, земноводні, плазуни і ссавці. Після пізнавального уроку учні взяли участь у цікавій вікторині.
                                                                                                    Подоляко Л.