Музей

 

«Мені дуже хочеться писати картини на «довгих озерах»(Старій Десні біля Свердловки), але я захворів історією рідного краю і археологія забирає ввесь час…»

В. Є. Куриленко

Мезинський археологічний науково-дослідний музей ім. В. Є. Куриленка

Чернігівська обл.,
Коропський  р-н.,
с. Мезин,
вул. Шумейківка, 7
Інд. 16210
Тел.: (04656) 3-58-17

e-mail:mezinpark@ gmail.com

Філіал Мезинськогоархеологічного науково-дослідного музею

Чернігівська обл.,

Коропський  р-н.,
с. Свердловка,
вул. Свердлова, 49-а
Інд. 16212
Тел.-факс: (04656) 3-58-13
сайт:www.mezinpark.com.ua

 Час роботи: 
Музей працює пн-пт з 8 00 до 16 00 

сб-нд – екскурсії проводять за попередньою домовленістю.

Філіал Мезинського музею відкритий для відвідування пн-пд з 8 00 до 16 00 , сб-нд – екскурсії проводяться за попередньою домовленістю.

Мезин – мальовниче село на березі Десни,відоме водночас і як перлина природи Чернігово-Сіверського краю, і як  пам’ятка  глибоких тисячоліть. Саме тут розташована відома  в усьому світі стоянка первісної людини.

На початкуXIX ст.козаком Сисоєм Кошелем на подвір’ї власного дворища виявлені кістки невідомих тварин, досліджувати які прибули у 1908 році чернігівський краєзнавець Петро Добровольський та відомий фахівець у галузі палеоліту, приват-доцент Петербурзького університету Федір Вовк. Протягом півстоліття, із 1908 по 1961 роки, цей мальовничий куточок Чернігівщини був місцем розкопок. Загалом на поселенні, що належить до мадленської доби й існувало близько 20 тис. років тому, археологами знайдено залишки 5 жител, споруджених із кісток мамонтів, рогів оленів, вогнища, місця обробки кременя, кремнієві знаряддя праці, декоративно ужиткові речі, а також – найвідоміші та єдині у світі – ударні музичні інструменти. Великий інтерес викликають мистецькі вироби первісної людини: стилізовані жіночі статуетки та два широкі культові браслети, вирізані з бивнів мамонтів і прикрашені меандровим орнаментом, нанесеним кремінним різцем. Саме завдяки цим знахідкам мезинський комплекс мистецьких творів первісної людини визнано у світовій історичній науці хрестоматійним.

За ініціативи краєзнавця Куриленка В. Є. та з допомогою археологів Києва, Ленінградаі Москви у 1965 році засновано музей. Відкритий він на розкопі Мезинської стоянки у дерев’яному будинку XVIII ст. (пам’ятка етнографії села), що належав російському офіцерові Паливоді. .

 У 2008 році музей увійшов до складу Мезинського національного природного парку, в адміністративному приміщенні якого до 100-річчя відкриття Мезинської палеолітичної стоянки засновано  філію музею . 

Експозиція музею висвітлює історію мікрорегіону від палеоліту до сучасності. У музеї 6 залів, де представлені відділи: геології, палеоліту, неоліту і бронзи,  раннього залізного віку і Середньовіччя,XVIII ст.,XIX ст. з секторами етнографії, космонавтики, соціалізму, Великої Вітчизняної війни, сучасності і природи. Предмети експозиції складаються з основних експонатів – археологічних матеріалів із розкопок та домінуючих: карти, схеми, макети, реконструкції, фотографії та анотації. Вік найдавнішого експоната – окам`янілості крейдяного періоду – 70-100 млн. років тому. Особливу цінність має відділ Мезинської стоянки, де експонуються кістки мамонта, муляжі, орнаментовані статуетки «мезинських птахо-жінок», фотокопії та ін.

Окремою залою представлено творчий шлях краєзнавця, археолога та засновника Мезинського археологічного музею і незмінного впродовж 46 років його директора Василя Єлисейовича Куриленка.

Саме завдяки його самовідданій праці один з найбільших сільських музеїв України функціонує й досі, а в його фондах налічується близько 40 тис. експонатів. З безпосередньою участю, консультативною допомогою і повністю на матеріалах В. Є. Куриленка в меморіальному музеї Кибальчича в смт. Короп був заснований відділ археології, а вже в 1992 році відкритий ним Коропський історико-археологічний музей.

Мезинський музей постійно підтримували морально рядові відвідувачі та вчені різних країн, які, мабуть перебільшено, високо оцінювали його в книгах відгуків  та дарованих своїх монографіях. Наприклад, видатний вчений А. Д. Столяр з Санкт-Петербурга в своїй книзі „Происхождение изобретательного искусства” 15.12.1988р. написав: „Самоотверженному попечителю замечательного музея, в святом палеолитическом урочище Мезина В. Е. Куриленко – с глубочайшим уважением и искренним пожеланием Вам… процветания Вашему археологическому детищу”.

Значне місце в експозиціях музею посідає добірка матеріалів, присвячених дешифровці древніх малюнків, викарбуваних на кістках та бивнях мамонтів. На думку деяких вчених  це первісні календарі.  
Поряд з Мезинським музеєм можна побачити музеїфікований шурф розкопу глибиною понад 6 м, в якому у 2007 році було знайдено велику кількість експонатів, представлених зараз у музеї. Велика кількість археологічних знахідок не могла розміститися в приміщенні старого музею, тому знайдені в цих краях артефакти розмістили по колекціях: у Музеї демонструються переважно «місцеві», а в Філіалі – знахідки, виявлені на прилеглих територіях.  

До першого 5-річного ювілею парку у філіалі Мезинського музею була відкрита експозиція «Діорама фрагментів суспільного життя первісної людини території Мезинського НПП», яка яскраво відтворює етнічні особливості використання та збереження природних ресурсів первісною людиною, стиль життя доби палеоліту – найдавнішого і найдовшого періоду в історії людства (1млн. р. тому – XI тис. до н. е.)на території Мезина. Також тут експонуються коропські кахлі XVI –XIXст., кахлі з кріпосного театру відомих поміщиків Забіл, речі Ушівської фарфоро-фаянсової фабрики Савицьких XIX ст., посуд майстерні Пузиря.

Працівниками музею ведеться наукова, краєзнавча і популяризаторська робота. Щорічно в музеї проводяться «Дні відкритих дверей», коли відвідувачі можуть ознайомитися з експозицією безкоштовно. Серед цих дат слід  відзначити:

10 лютого – День Мезинського НПП.

18-22 квітня – Дні заповідників та національних природних парків (у філіалі музею).

18 травня – Міжнародний день музеїв.

17 вересня – День народження краєзнавця, археолога і засновника Мезинського археологічного науково-дослідного музею В. Є. Куриленка.

 Василь Куриленко_матеріали дочки Л.В. Чолану 

Раді вас бачити

 в мезинському музеї та його філії

Довідки за телефонами
В.о. директора Сіра Наталія Петрівна  (095) 721 50 44
Екскурсовод Гриценко Наталія Петрівна +380952165660

Поділитися в соціальних мережах

Share to Facebook

Музей: 1 коментар

  1. -Добрая память Василию Елисеевичу… (и о музее, и о Василии Елисеевиче Куриленко я узнала случайно, из документального фильма)! и он это делал не для себя одного, а для всех.

Залишити відповідь