Збереження «лісової спадщини»

До Всесвітнього  дня ліcів

Як гарно в лісі! Ліс дарує нам красу і затишок. Його ще називають «зеленими легенями» Землі, адже він збагачує повітря таким необхідним для життя киснем! Очищує повітря від пилу та бруду, зменшує швидкість шалених вітрів. Від наявності лісу залежать рівень води в річках та рясний урожай на полях. Ліс оздоровлює довкілля. З лісу, зазвичай, люди повертаються не з порожніми руками, а з ягодами, грибами, горіхами, цілющими травами. Ліс – це справжня зелена скарбниця здоров’я. Без лісу не було б у нас природного будівельного матеріалу, палива, меблів, паперу, книжок, музичних інструментів… Ліс наше багатство. Колись ліси росли в усіх природних зонах України, проте нині їх залишається дедалі менше. Зменшується в нього різноманіття рослин, зникають тварини…З цією метою було проголошено 21 березня Всесвітнім днем лісів, який відзначається у день весняного рівнодення у Північній півкулі, що за традицією вважається першим днем весни і символом нового життя та нових починань. Звичайно, в Південній півкулі цей день є днем осіннього рівнодення, але у будь-якому випадку даний період є сприятливим для посадки та росту дерев.

Традиція святкування Дня лісу була заснована в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості вміння цінувати значення власних лісових ресурсів. Так і зародилася ідея проголошення Всесвітнього дня лісівництва, яка була підтримана ФАО, організацією ООН з питань продовольства та сільського господарства. Європейська конфедерація сільського господарства зазначила, що Всесвітній день лісівництва потрібно використовувати для розповсюдження інформації щодо всіх аспектів багатства лісу, представлених з трьох точок зору: виробництво, захист, і відновлення.

Україна, незважаючи на невелику лісистість території, є європейською лісовою державою та посідає восьме місце в Європі за площею лісів.

Сьогодні проблема збереження лісів України стоїть дуже гостро. Адже, немає жодного регіону в країні, де б не існувало порушень у лісній зоні, як то незаконна вирубка лісових насаджень, пожежі, утворення стихійних сміттєзвалищ тощо. Але прийшов час зупинитися і усвідомити, що своїми бездумними діями ми руйнуємо свій життєвий простір, без якого загине все живе. Ліс – це не тільки «легені планети», це середовище проживання третьої частини всіх видів рослин, тварин і грибів, що існують на планеті. Без лісу вмирають річки і озера, без лісу світ стає мертвою пустелею.

Так, в Україні лісовий фонд становить 10,8 млн. га. Це 15,7 відсотків її території, але не варто забувати, що значна площа лісів зростає у зоні радіоактивного забруднення, а тому виходить, що не такий вже й великий запас наших «зелених легенів» і він потребує також невідкладного захисту.

Ліси відносяться до категорії екологічно вразливих ресурсів. На них негативно впливають люди в процесі виробничої діяльності; ліси знищуються при пожежах, різними шкідниками та іншими негативними явищами. Тому використання та відтворення лісів має бути організовано таким чином, щоб найбільш повно задовольнити соціальні, економічні, культурні потреби людей.

Для покрашення стану лісів і лісових земель необхідно застосовувати технології, прийоми та методи, які дозволили б зберегти продуктивність, життєдіяльність, відтворення лісів. Заходи мають бути спрямовані на підвищення родючості ґрунтів (меліорація земель, запобігання водній і вітровій ерозії ґрунтів, заболоченості, засоленості земель та іншими процесами, що погіршують стан ґрунтів), на своєчасний та ефективний догляд за лісовими культурами, важливого значення набуває повне та ефективне використання земельних ділянок лісового фонду для вирощування лісів, поліпшення їх вікової структури, зменшення площі земель, не вкритих лісовою рослинністю, стійкими деревостанами, охорона лісів від пожеж та самовільних порубів, захист від шкідників і хвороб – обов’язкова складова цих заходів.

Нам вкрай необхідна реалізація державної політики щодо запровадження сталого управління лісами та охорони навколишнього природного середовища. На законодавчому рівні необхідно забезпечити повноцінну нормативно-правову базу для покарання правопорушників, які самовільно господарюють в лісах. Адже жодний штраф, який сьогодні сплачують правопорушники, не може компенсувати  руйнівні наслідки нищення живої природи.

Мезинський НПП має значну різноманітність лісового фонду та лісових ресурсів, які входять до складу різних його зон. Так, до складу заповідної зони парку віднесено групу заповідних територій лісової групи. Серед них досить цікавим є ботанічний заказник «Вишенська дача», на території якої збереглися залишки старих дубових лісів. На території «Рихлівської дачі» є старовинна Ялинова алея та Цар-дуб, найстаріше дерево Чернігівщини, віком понад 800 років.

Головними типами лісу території Мезинського НПП є свіжі і вологі грабово-дубові судіброви (С2ГДС, С3ГДС, С2ГД та С3ГД). Діброви є мало розповсюдженою групою типів. Найбільш поширеними є вологі і свіжі грабові діброви(Д2ГД та Д3ГД).

 На території Мезинського НПП ліси відіграють важливе водоохоронне, протиерозійне та захисне значення на ділянках заплави та  надзаплавних деснянських терас.

            Провідний фахівець з екологічної освіти

Мезинського НПП

Свердлов Володимир

Залишити відповідь