ОБОЛОННЯ – ІІ СЕЗОН РОЗКОПОК

   Найпівденнішою епіграветською пам’яткою Середнього Подесення стала відкрита у 2010 році стоянка в с. Оболоння, вік якої датується приблизно 15200 років тому. Знахідки кісток мамонта біля с. Оболоння були відомі ще з ХІХ ст.


    У 2010 р. у центрі села Оболоння під час буріння свердловини для води в котельні місцевої школи робітники випадково натрапили на кістки та бивні мамонта, а також залишки шматків вугілля. Дослідження продовжувалися і в 2011 році.     Цього року в с. Оболоння знову проводилися розкопки стоянки давніх людей під незмінним керівництвом молодшого наукового співробітника відділу археології кам’яного віку Інституту археології НАНУ Дмитра Ступака. На території пам’ятки було знайдено кістки мамонта, кремній та кварцити того періоду.

    Разом із палеозоологом із Франції Лютицією Де Мейс було виявлено на території стоянки впольова-ну давніми людьми вагітну самку мамонта. Унікальність збереження кісток в ґрунті пояснюється специфікою ґрунту. Також було зайдено уламок наконечника списа з бивня мамонта.

    Унікальними є також бивні мамонта. Дмитро Ступак припускає, що мамонт, якому належав бивень, був зовсім молодим, коли древні люди його вполювали. Про це свідчить і наявність різноманітних ліній та насічок на бивні, адже різати по молодій кістці було значно легше. Що ж саме зображено на бивні, науковці поки-що точно сказати не можуть. Один із малюнків, за словами Дмитра Ступака, нагадує стіну в оселі древньої людини, викладену щелепами мамонта. Вона робилась так: одна щелепа вкладалася в другу, потім у третю, і так викладалась стіна. Подібний на це малюнок є і на знайденому бивні, який планують передати до Музею археології при Інституті археології Національної академії наук України.

  Громадськість мала змогу дізнатися подробиці цьогорічного археологічного сезону в Оболонні на прес-конференції, яка відбулася 15 серпня 2012 року в смт. Короп.

Окрім цього, Лютиція Де Мейс провела експертизу кісток тварин із філіалу Мезинського музею імені В. Є. Куриленка та допомогла визначити ряд зразків.

 Володимир Свердлов, фахівець з екологічної освіти Мезинського НПП

 

Залишити відповідь