«Один мільярд туристів – один мільярд можливостей і шансів»

Під таким гаслом пройшло цьогорічне святкування Всесвітнього дня туризму в Україні. Саме туризм є частиною глобального руху, який будує взаєморозуміння і може допомогти нам захистити унікальні природні багатства і культурну спадщину.

Продовження

ОХОРОНЯЮЧИ РІДКІСНІ ВИДИ РОСЛИН І ТВАРИН – МИ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДУ, А ЗБЕРІГАЮЧИ ПРИРОДУ, ЯК ОСНОВУ НАШОГО БУТТЯ – МИ БЕРЕЖЕМО НАШУ КРАЇНУ

Залежність людини від природи сьогодні очевидна. Всі наші потреби так чи інакше пов’язані з природою. Адже всі ми знаємо, що кожного дня потребуємо чистої води і повітря, продуктів харчування та ліків, викопного палива та будівельних матеріалів і, що все це є «продуктом» природи як і ми самі. Заповідання природних територій є одним з найдієвіших інструментів для збереження української природи.

Продовження

УЧАСТЬ МЕЗИНСЬКОГО НПП У ВИРІШЕННІ ЗАКОНОДАВЧИХ ПИТАНЬ ДОПОМОГИ ЛЮДЯМ

У травні 2015 року одним з народних депутатів об’єднання «Самопоміч» було подано Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення охорони природних територій)» № 2889. Даний законопроект забороняв всі види рубок лісу, збір хмизу, розміщення вуликів та пасік, сінокосіння технікою в заповідній зоні національних природних парків, а також суцільні, комбіновані та прохідні рубки, джипінг, авторалі, меліоративний лов риби, добування піску, гальки і гравію у водоймах в зоні регульованої рекреації та господарській зоні.

Продовження

НОВИЙ ВИД ТУРУНІВ ДЛЯ ФАУНИ НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОГО ПОЛІССЯ ВИЯВИЛИ НА ТЕРИТОРІЇ МЕЗИНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ

На початку серпня під час ентомологічних досліджень на березі Десни між с. Свердловка та с. Радичів (Чернігівська обл.) молодшим науковим співробітником Мезинського НПП Назаровим Н. В. виявлено дуже цікавий вид туруна – Chlaenius spoliatus (P. Rossi, 1792). Цей вид поширений в Південній Європі, південній частині Середньої Європи, на півдні Західного Сибіру та в Середній Азії. Для України вказаний з Лісостепу, степової зони, Карпат та Криму.

Продовження

УВАГА!!!

Шановні відвідувачі Мезинського національного природного парку!

Звертаємо Вашу увагу (особливо рибалки!) на те, що з метою покращення функціонування та розвитку природоохоронної й рекреаційної діяльності в межах території НПП відповідно до ст. 21 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” внесені зміни до Проекту організації території Мезинського НПП. Ознайомтеся та, будь-ласка, дотримуйтеся чинних норм!

Зміни до ПОТ Мезинського НПП

Крейдяні виходи – резервати раритетної іхтіофауни на Десні

Справжньою окрасою деснянських краєвидів на території Мезинського національного природного парку (Чернігівська обл.) є виходи крейди. Білі кручі, стрімкі перекати завжди приваблюють відпочиваючих та гостей парку. Але ці оселища не тільки дають змогу насолоджуватись нам красою краю, але є й справжніми резерватами рідкісних та зникаючих видів риб. Продовження

Підсумки археологічних досліджень

Влітку цього року  Мезинська археологічна експедиція Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка здійснювала дослідження городища Свердловка-1, розташованого між сс. Свердловка та Мезин. В ході археологічних розкопок були відкриті  рештки давньої забудови, що відповідає двом головним періодам функціонування  пам’ятки – добі раннього заліза (юхнівська археологічна культура) та часу заселення Подесення сіверянами (роменська археологічна культура кінця І тис. н.е.). Найбільший інтерес представляють залишки житлової та господарської забудови і фортифікаційні споруди сіверянського часу. Виявлено також свідчення існування в цей період у місцевого населення керамічного виробництва, металообробки та різноманітних промислів, в тому числі – рибальства та полювання, що дозволяє реконструювати систему природокористування, яка склалася в цій місцевості наприкінці І тис. н.е. Після завершення наукової обробки матеріалів результати робіт будуть оприлюднені на конференції «Природно-екологічний та історико-археологічний потенціал Мезинської округи: минуле, сучасне та перспективи розбудови» восени цього року та на сайті МНПП.

Розкоп житлової споруди Роменської культури

Продовження

Музейна практика

Наприкінці  липня – на початку серпня 2015 р. студенти 3-го курсу  Навчально-наукового інституту історії, етнології  та правознавства імені О.М.  Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка проходили музейну практику на базі Мезинського  археологічного науково-дослідного музею ім. В.Є. Куриленка та філіалі музею.Під час проходження практики студенти ознайомились з різними напрямками роботи музею, вивчали особливості екскурсійної роботи вмузеях. Співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації  провели студентам ряд лекцій, присвячених проблематиці музейної та природоохоронної роботи.

Під час лекції на тему: "У світі шестиногих"

Ознайомлення з ентомологічними колекціями Мезинського НПП

Працюють археологи

Минулої середи на території Мезинського НПП розпочалися щорічні роботи Мезинської археологічної експедиції Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Головним об’єктом досліджень в цьому сезоні стало городище Свердловка І, розташоване між сс. Мезин та Свердловка.
Пам’ятка була заселена в епоху раннього заліза (І тис. до н.е.). Її функціонування продовжилось в той час, коли Подесення заселило слов’янське плем’я сіверян (кінець І тис. н.е.).
Наукове вивчення городища дозволить розширити знання про заселеність та антропогенні зміни регіону в давнину. Окрім цього, важливим результатом робіт стане нова інформація щодо часу та шляхів входження місцевого населення до складу адміністративної системи Давньоруської держави.

ЧЕРНІГІВЩИНА В 10 МАЛЬОВНИЧИХ МІСЦЬ УКРАЇНИ!

Оминувши найпопулярніші туристичні маршрути, журналісти Еспресо.TV підібрали 10 мальовничих місць, які доводять, що отримати казкові враження можна, не виїжджаючи з України і не витрачаючи багато коштів. В нашому регіоні обрані голубі озера (с. Олешня, Чернігівська область).

Кришталево чиста вода, корисне повітря і різноманітні лісові ягоди – все це ви знайдете на Голубих озерах, що поблизу гончарського села Олешня. Колись кілька затоплених кар’єрів, тепер – це красиве місце відпочинку.

Дно озер вкрите покладами кварцового піску, тому вода дуже прозора і має блакитний відтінок, що і дало їм назву. Навколо води – сосновий ліс, березові і дубові гаї.

ЧЕРНІГІВЩИНА В 10 МАЛЬОВНИЧИХ МІСЦЬ УКРАЇНИ!

РОЗВИНЕМО ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРИЗМ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ

7 липня під час засідання «за круглим столом», присвячене Дню працівника природно-заповідної справи, обговорили екологічний туризм, розвиток природно-заповідної справи Чернігівської області та підвели підсумки діяльності Департаменту екології та природних ресурсів за І півріччя,
В засіданні взяли участь голова Ніжинської райради, представники Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації, Держекоінспекції у Чернігівській області, Управління агропромислового розвитку Чернігівської райдержадміністрації національних і регіональних природних парків, науковці та громадські організації.

РОЗВИНЕМО ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРИЗМ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ

День відкритих дверей в Мезинському НПП

7 липня в Україні відзначається День працівника природно-заповідної справи. В рамках цього свята Мезинський національний природний парк проводить для всіх бажаючих день відкритих дверей у візит-центрі. Кожен відвідувач цього дня матиме можливість :

–         безкоштовно послухати екскурсію в філіалі Мезинського археологічного науково-дослідного музею ім. В.Є. Куриленка;

–         переглянути відеоматеріали про парк та ознайомитися за круглим столом з основними напрямками діяльності установи;

–         відвідати виставку «Треш-мейд» (що в дослівному перекладі звучить як «Зроблено зі сміття»), на якій представлені оригінальні вироби, композиції з матеріалів, які викинули, або збираються винести на смітник.

Чекаємо вас о 10:00 за адресою Чернігівська обл., Коропський р-н,

с. Свердловка, вул. Свердлова 49-А.

Телефон для довідок та попереднього повідомлення про участь:

(04656) 3-58-13 – Відділ науки екоосвіти та рекреації

068-31-98-641 – Лариса

РАЙОННИЙ ЗЛІТ-ЗМАГАННЯ ЮНИХ ТУРИСТІВ-КРАЄЗНАВЦІВ КОРОПЩИНИ

Зав’язувати туристичні вузли, ставити палатку, розводити багаття, виконувати альпіністські трюки, та ще й страхувати при цьому товариша, співати під гітару пісні…

Продовження

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Він був заснований Генеральною асамблеєю ООН у 1972 році (резолюція 2994 (XXVII)) і з тих пір відзначається всією світовою співдружністю щорічно. Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, яке надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН. Звернення підписали 2200 діячів науки і культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, яка загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища. “Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить з нами”, – так було поставлено питання в цьому зверненні. У 1972 році Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція по захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції прийняли рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня навколишнього середовища 5 червня. Після цього було створено Програму Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП). У 2000 р. в цей день розпочато програму ООН “Тисячоліття довкілля – приступити до дій”. Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні навколишнього середовища.

Святкування Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища розраховане на привнесення людського чинника в питання охорони навколишнього середовища. Необхідно дати народам світу можливість активно сприяти стійкому і справедливому розвитку; сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є суспільство, а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було безпечне і благополучне майбутнє. Сьогодні екологічні проблеми стоять у ряді найважливіших і визначають рівень благополуччя всієї світової цивілізації і, зокрема, нашої країни. Забруднюючи навколишній світ, ми, в першу чергу, шкодимо собі, забираємо у прийдешніх поколінь змогу жити в оточенні густих лісів, широких чистих рік, прозорого повітря.

Свіжий погляд на рекреацію!

26 травня Мезинський НПП долучився до вебінару на тему “Ефективна рекреація в національних природних парках як фактор регіонального розвитку”, спікер якого Сергій Підмогильний (голова Української асоціації активного та екологічного туризму), наголосив на актуальних питаннях:

  • Оцінка ресурсів НПП з точки зору туризму.
  • Цільові групи рекреантів і їх потреби.
  • Необхідна інфраструктура. Гіди парків.
  • Маркетинг і промоція рекреаційного потенціалу.
  • Статистика і аналіз туристичних потоків.
  • Навантаження на території і регулювання туристичних потоків.
  • Взаємодія і співпраця у форматі сталого місцевого розвитку.

Також під час вебінару презентовано елктронний посібник “Спільна справа з НПП: посібник для громадських активістів та підприємців” (створений ГО “Спілкування без кордонів в межах проекту “Національний парк як осередок підвищення екологічної свідомості молоді”).

Вебінар організовано громадською організацією “Спілкування без кордонів” та громадським рухом “Друг Природи” у співпраці з Українською асоціацією активного та екологічного туризму.